Pihi vai säästäväinen?

   Olen huomannut olevani sen sortin pihilisko, että en raaski pistää vajaata kymppiä  lounaaseen työpäivinä. Kun aikaa ruoan syömiseen on puoli tuntia, ei siinä todellakaan ehdi makustelemaan tai nautiskelemaan sen enempää ruoan ulkonäköä kuin makuakaan.
Kun menen ravintolaan syömään, haluan nauttia tapahtumasta kokonaisvaltaisesti, lounastauon kiireessä syöminen ei sitä nautintoa tarjoa. Annos ääntä päin ja taas menoksi on käytännössä se malli millä pitäisi mennä ja se lisättynä tuohon hintaan saa minut näkemään hukkaanheitettyjen eurojen marssia silmissäni.

Laskeskelin ja vertasin  viime viikolla huvikseni paljonko kulutin omiin lounaseväisiini ja paljonko olisin maksanut syödessäni ”ulkona”. Meillähän ei siis ole omaa ”ruokalaa” tai lounasravintolaa, vaan mikäli omia eväitä ei ole, menemme syömään johonkin kaupungin lähiravintoloista. Useimmiten samassa rakennuksessa toimivaan kahvila-ravintolaan, joka tarjoaa  keitto- /buffetlounasta hintaan 7,50 euroa/9,50 euroa. Työpaikalta löytyy kahvihuone, missä mikroaaltouuni omien eväiden lämmittämiseen.

Ravintolassa viikon lounaani olisivat maksaneet yhteensä 39,50 euroa (4 x keittolounas ja perjantaina Sushia buffetista).

Omat eväät:
Maanantai: lohimedaljonki + perunasosetta  (sunnuntaipäivällisen jämät) annoksen hinta n. 2 euroa.
Tiistai:lohikeitto (maanantaipäivällisen jämiä) annoksen hinta n. 1,50 euroa
Keskiviikko: purkkinuudelit, Tokmannilta 1 euro
Torstai: kesäkurppa-jauhelihavuoka (keskiviikkopäivällisen jämät) annoksen hinta n. 0,80 euroa.
Perjantai: kesäkurppa-jauhelihavuoka, sama kuin torstaina, annoksen hinta n. 0,80 euroa.
YHTEENSÄ: 6,10 euroa

Eli viikon lounaani maksoivat vähemmän kuin yksi keittolounas ravintolassa! Ja voin sanoa, että omien lounaiden laatu ja maku eivät todellakaan häviä ravintolan tarjoamille (paitsi tuo kuppinuudeli, mutta ei pahaa sekään).

Syömällä  lounaan ravintolassa joka päivä vuoden jokaisena työpäivänä,  (46 työviikkoa) maksaisin keittolounaista ja perjantain sushibuffetista vuoden aikana 1817 euroa.
Keskiarvoheittona voisi noista omista eväistä pistää 10 euroa/viikko (olisi vähän tyyriimpienkin annosten hintavaraus) – samalla 46 viikon lounasmatematiikalla kustannuksiksisi tulisi 460 euroa.

Erotus 1357 euroa!

Tokihan en ole noihin omiin ruokiin laskenut mukaan työaikaa, sähkönkulutusta, alvia ja mitäkaikkeamuuta nyt ravintola-annosten hintarakenteluun ynnätäänkin, mutta toisaalta illalla kun on syötävä/tehtävä ruokaa kotona anyways, niin pieni on vaiva/kustannus tehdä sen verta enemmän, että siitä mukaansa lounaan saa.

Kysymys: onko tämä nipottavaa pihiyttä vai nohevaa säästäväisyyttä?

Onko sinulla omat eväät töissä vai käytkö ravintolassa syömässä?

 

 

tyo-ja-raha ajattelin-tanaan ruoka-ja-juoma
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.