Pin Up-kurssilla sutimisen alkeita
Tämän viikon teemaa alustettiin jo viime viikoin aloituskerralla, kun ohjaajamme Jaana alias Jane Elise listasi niille meistä ketkä eivät aktiivimeikkaajia ole, sitä kosmetiikka-arsenaalia mitä tulisimme käyttämään opetellessamme tyylin mukaisia meikkejä.
Lista mönjistä, joita tulemme ihoillemme levittelemään oli pelottava:
- kosteusvoide (toki on tuttu aine, sitä on kulunut ja tulee kulumaan hamaan hautaan)
- primer (mikä ihmeen primer…no nyt olen viisastunut ja tiedän, että se on pohjustustuote!)
- meikkivoide tai BB- tai CC-voide (AaaBeeCeekissakävelee)
- contouring (öööööööööö)
- meikkipuuteri (tuttua tuttua)
- ja sit ehkä vielä jotain peitepuikko ja valokynää
*HUH*
Koska en tiedä jaksanko oikeasti tulevaisuudessa alkaa käyttämään primereitä ja meikkivoiteita tai contouringiä, olin iloinen Jaanan vakuutteluista, että halvemmatkin tuotteet käyvät ja toimivat. Ostin siis 50%:n alennusmyynnistä Natural Coden tuotteita sekä Maybelinen contouringkynän ja toivon niiden sopivan iholleni.
Sitten kun naama on pakkeloitu paremmin kuin kuusnelonen Ford Mustang alkaa varsinainen naaman piirtäminen.
Ja siihen tarvitaan
- kulmaväri (tätä en kyllä hankkinut, koska tiedän etten tule sellaista käyttämään)
- silmänrajausväri (silmien rajaus onkin se, mitä eniten käytän)
- ripsiväri (aika laiskasti käytän, mutta Shiseido kuuluu tietysti meikkipussiin)
- luomivärin pohjustusvoide (hah!)
- luomiväri (hillitty tuliaissetti)
- huultenrajauskynä (Shiseido mulle paras näistänkin )
- huulipuna (mahdollismman punaista!)
…Maalari maalasi taaaaloooaaa, siinistäää ja puuuunaistaaaaa…Silmiä ja huulia olen aina meikannut, joten tälle osastolle ei minun olisi tarvinnut ostaa mitään, mutta koska nuo Essencen tuotteet ovat suorastaan naurettavan hintaisia, ostin testimielessä huulipunan ja silmienrajauskynän.
Eiköhän näillä pärjänne.
Katselimme parit videot ja J. kertoi puoliksikadonneella äänellään ohjeita ja vinkkejä. Arvioitiin kaikkien kasvojenmuodot ja katsasteltiin kuinka contouria (contourinkia?hahahahaha) kullekin kasvomuodolle tulisi vedellä mahdollisimman hyvän lopputuloksen aikaansaamiseksi. Niin ja minun kasvoni ovat kuulema timantin malliset. Eli timanttinen ämmä!
Jaana teki täyden sotamaalauksen samalla kun me ryhmäläiset seurasimme kuin kirkonmenojen hartaudella sujuvasti etenevää suoritusta. Ammattilaisen työskentelyä on aina yhtä mukava katsella, oli se sitten meikkaamista, ralliautoilua tai kuvioluistelua.
Ensi keskiviikkona on sitten meidän vuoromme!
Mielenkiintoista on nähdä ensi kerralla miten Pinup-henkinen meikki asettuu viiskymppisen naamavärkkiin – jo ajatus kaikista noista mönjistä levitettynä freesinpään eloon tottuneelle vuosien väkisinkin rypistämälle ja veltostuttamalle iholle saa hihittelemään sisäisesti.
Mutta täysillä mennään haastetta päin, tietenkin!
Kuvia tuloksista odotettavissa siis ensi viikolla.