Esimakua Halloweenista Tivolissa

Yksi pakollisista kohteista Kööpenhaminan lomalla oli Tivoli.

Muutamat kuvat Tivolista; kuvitelkaa tähän mukaan kiljahdukset ja naurut huvipuistolaitteiden kyydistä ja tuoksut vohvelikioskeista ja makkarakojuista!

Tivolikyltti.jpg

Koko puisto oli puettu Halloween-asuun…

hämähäkki.jpg

Tivolin viiri.jpg

Tivoli.jpg

Tivolin valot.jpg

riikinkukko_tivolissa.jpg

Jätimme laitteissa hurvittelun väliin, nautimme vaan tunnelmasta kävellen ja katsellen. Alla näkyvä Johan Bülowin lakritsikoju oli niin houkutteleva näky, että pitihän matkalta vähän lakuja roudata tuliaisiksi :) Innostun usein jostain tuotteesta kauniin pakkauksen perusteella, ja tässä kävi juuri niin!

Johan Bulow.jpg

Kylmä yllätti Tivolissa kierrellessä, mutta glühwein pelasti tilanteen. Sisko lämmittelee sormiaan…

Gluhwein.jpg

Ekan illan Tivolissa käynnin jälkeen jatkettiin iltaa tapasravintolaan. Kahtena muuna päivänä sen sijaan panostettiin lounaisiin ja kahvitteluihin, ja illalla tyydyttiin hakemaan take outtia hotellihuoneeseen. Kun oli tuo perheen pienin mukana ei tarvinnut paljon iltarientoja harkita. Tilanne onneksi korjaantuu ensi viikonloppuna, kun vuorossa on tyttöporukan matka Tallinnaan erään sankarin 30-vuotisia juhlimaan. Kylläpä näitä viikonloppumatkoja nyt kasaantuu, ensin puoleen vuoteen ei mitään ja nyt kaksi ihan peräperää!! No, en valita :) 

 

 

 

suhteet oma-elama matkat