Mökkeilyä ja messuilua
Meillä on eka lomaviikko miltei vierähtänyt ohi. Mökillä tuli vietettyä suurin osa ajasta, ja vieraitakin saimme. Tarjoilut pyöräytettiin tällä kertaa helpoimman kautta, suklaapiirakka oli kaupan lisää vesi ja rasva -valmispussista ja keksit Maraboun Daim Cookieseja. Parhaita keksejä!! Vaikka keittiössä hääräämisestä pidänkin, lämpiminä päivinä ei tee mieli huhkia uunin ja lieden läheisyydessä yhtään kauempaa kuin on pakko.
Eilen kävimme Hyvinkäällä tutkailemassa Asuntomessujen tarjontaa. Huh mikä päivä, taidettiin viettää siellä yli viisi tuntia…! Eikä edes kierretty joka taloa. Poikakin oli erittäin tyytyväinen messuilija, tarkkaili ympäristöä rintarepusta ja hauskutti meitä ja muita jatkuvalla päristelyllä ja naureskelulla 🙂
Eniten itseä kiinnosti messuilla kylpyhuoneet, wc:t ja kodinhoitohuoneet, sillä niitä emme vielä remontoineet (tai siis joo, kodinhoitohuoneen pinnat remontoitiin nyt jo, kaapistot yms. puuttuu). Eteiset ja työhuoneet katsoin myös tarkalla silmällä, niiden sisustamiseen kaipailen myös vielä ideoita. Täytyy kyllä sanoa, että eteisiin ei ollut messutaloissa kauheasti panostettu; olihan niissä liukuovikaapistoja ja ehkä jotain muuta pientä, mutta jokseenkin kolkkoja olivat. Ehkä niiden tarkoituksena on messujen ajan saada ihmiset sujuvasti sisään ja ulos, ilman että väki jää eteisten kommervenkkejä ihmettelemään ja tietä tukkimaan..?
Onnistunut päivä oli, ja useissa taloissa oli kiinnostavia ratkaisuja. Täytyy sanoa, että monessa mediassa hehkutettu ”Maja” -talo oli oma suosikkini.