Biodellyn Black Friday ja mun suosikit valikoimista
Mainos Biodellyn kanssa, tuotteet saatu pr-lahjana ja postaus sisältää mainoslinkkejä
Ihan ensimmäiseksi avaan ristiriitaista suhtautumistani mustaan perjantaihin ja miksi kuitenkin päädyin yhteistyöhön juuri Biodellyn kanssa. En kannusta ketään ostamaan kaikkea mitä haluaa, en halua luoda ostovimmaa enkä tukea yli-kuluttamista mutta kuitenkin alennusmyynnit ovat välillä paikallaan, erityisesti kun jotain on yksinkertaisesti hankittava. Säät muuttuvat ja niin muuttuu ihonhoitorutiinitkin, erilaisille tuotteille saa tässä kohtaa olla tarve joten kiva että ne saa hieman edullisemmin. Ja itse näen tämän myös kotimaisen yrityksen esiinnostamisena ylikuluttamisen sijaan. Biodellylla on siis perjantaista maanantaihin eli 27-30.11.2020 on kaikki tuotteet -20% jonka lisäksi tasa-hinnoin tarjoustuotteita. Kannattaa käydä kurkkaamassa siis päivittäin vaihtuvat tarjoukset.
Itse valitsin muutaman tuotteen Biodellyn valikoimista, selkeään tarpeeseen.
PureBeautyn Rose Mist + Prebiootit kasvosuihke rauhoittaa ihoa todella nopeasti, kosteuttaen tehokkaasti samalla. Luomuruusuvettä sekä prebiootteja sisältävä suihke sopii myös herkälle iholle, jota omani nyt maski-aikaan on ollut. Ihoni tempuillee nyt kunnolla, ja en ole ongelmani kanssa yksin. Maski kuivattaa sekä lisää epäpuhtauksia samaan aikaan ja ihonhoidolta vaaditaan hieman enemmän. Tämä toimii hyvin ennen maskia, maskien vaihdon välillä sekä pitkin päivää iholle suihkittuna. Näissä PureBeautyn pulloissa on loistava suutin, suihke tulee napakasti iholle ja on helppo suunnata sinne minne hoitoa kaipaa. Tämä muuten kerrostuu iholle kuin unelma joten tästä tulee varmasti pitkäaikainen suosikkini. Rakastan aitoja, puhtaita tuoksuja ja tässä ruusu tuoksuu ihanan raikkaana.
Novexpertin Booster With Vitamin C- seerumi on just sitä mitä mun naama kaipaa harmaaseen marraskuuhun. Ihoa kirkastava, väsymyksen merkkejä häivyttävä seerumi sisältää korkean c-vitamiinipitoisuuden. Huomasin eron ihon sävyssä jo alle viikossa kun nappasin tämän käyttöön. Tuote sisältää huikeat 25% c-vitamiinia ja lupaa jopa madaltaa juonteita, saa nähä kuinka käy pitkässä juoksussa. Sopii hyvin myös herkälle iholle mutta mikäli ihosi on todella herkästi reagoiva niin kannattaa käyttää vain kerran päivässä, muuten sopii aamuin illoin käyttöön ja kaikille ihotyypeille. Imeytyy todella nopeasti ja sopii niin yksinään käytettäväksi kuin kasvovoiteen alla tai seassa. Oma iho vaatii kasvovoiteen lisäksi muta juhlameikin alle olen sellaisenaan laittanut. Raikas hedelmäinen tuoksu tukee tuotteen toimivuutta ja oranssi väri tulee betakaroteenista. Iholle tulee myös raikas ja freesi tunne. Todella hyvä lisähoitotuote ihonhoitorutiiniin.
Jääkaappiini muutti uusi tuttavuus Joikin Hydrating & Smoothing Roll On Eye Serum joka kosteutta sy-ihoa ja poistaa väsymyksen merkkejä. Skvalaania ja hyaluroonihappoa sisältävä seerumi auttaa ihoa palauttamaan luontaisen kimmoisuutensa sekä elastisuutensa. Tykkään aina näistä roll oneista, ihan jo siksi ettei tarvitse sormin levittää mutta erityisesti myös siksi että kylmä kuulapää viilentää ihoa ihanasti ja auttaa erityisesti sy-alueen turvotuksessa. Tehoaineena tässä on lempiaineosasni kofeiini seä vihreä tee jotka vilkastuttavat mikroverenkiertoa tehokkaasti, myös vähentäen turvotusta. Kurkku- sekä ruiskukkauutetta sisältävä seerumi kirkastaa myös ihoa ja häivyttää tummuutta. Todella kiva tuote, näppärä pakkaus sekä tämä on hajusteeton kaiken lisäksi. Hajusteeton tarkoittaa ettei tuotteeseen ole lisätty tuoksuja mutta tässä tuotteessa ei juurikaan ole raaka-aineidenkaan tuoksua eli lähestulkoon siis myös tuoksuton.
Katja Kokon Yin Your Skin LAHJA Gua Sha kasvolasta on loistava apuväline ihonhoitoon. Erikoismuotoiltu Gua Sha lasta sopii hyvin kasvojen muotoon ja tällä hoitaa niin turvotusta pois kasvoilta, selkeyttää leukalinjaa sekä hieroo purulihaksistoa. Aaltomainen muoto tekee kasvojen työstöstä helppoa ja vaivatonta. Itse käytän tätä aamuin illoin niin että kasvojen puhdistuksen jälkeen laitan kunnolla kosteuttavan kasvoveden (esim.tuo ylläoleva PureBeautyn rose mist käy täydellisesti) ja valitsen sopivan kasvoöljyn sen päälle. Kun teen oman hierontarutiinini, saan öljyn imeytymään täysin ihoon, ihon sävy paranee sekä ihon tekstuurissa on selkeä muutos. Puhumattakaan siitä että saa turvotuksen pois kasvoilta. Olen monien muiden lailla ihan Gua Sha-koukussa. Itse en ole kosmetiikkalahjojen ystävä mutta nämä on ihana lahjaidea, kauniiseen rasiaan pakatut jadekiviset Gua Shat varmasti ilahduttaa saajaansa,
Madaran Skin Equal Soft Glow Foundation on heittämällä mun lemppari luonnonkosmetiikan meikkivoiteista, ja pesee suurimman osan myös synteettistä tuotteista. Mulla on ollut tästä käytössä sävy 20 ivory joka on ihan inasen liian vaalea, ja nyt sain testiin sävyn 40 sandin ja näitä kahta sekoittamalla tulee täydellinen sävy. Todella kauniin, luonnollisen pinnan tuova meikkivoide ei keräänny juonteisiin eikä nosta esiin ihon kuivia kohtia, nämä kaksi on itsellä olleet isoja ongelmia meikkipohjan teossa ja erityisesti luonnonkosmetiikan meikkivoiteet usein on todella kuivia ja niillä saa enemmän mattaista kuin heleää meikkipohjaa aikaisiksi ja tämä on todella hyvä poikkeus. Iho on irtopuuteroinninkin jälkeen kaunis ja kuulas ja pikkuvirheet on kumminkin saatu piiloon. Kokeilin viime keväänä Madaraa muuten enemmänkin ja täällä lisää mm.tästä meikkivoiteesta.