Laventelisalva, hoitaa mieltä ja ihoa
Saatu pr-näytteenä
Frantsilan Laventelisalva on monitoimituote, yhdellä salvalla hoidat tulehtuneen,ärtyneen ja jopa palaneen ihon ja edistät unentuloa sekä ylläpidät hyvää rauhallista oloa.
Rakastan eteerisiä öljyjä ja nimenomaan laventeli on yksi lemppareitani mutta ihan sellaisenaan en tykkään iholle öljyjä laittaa niin tämä salva on täydellinen minulle. Olen käyttänyt kuten pakkauksessa neuvotaan eli ohimoille,rintakehään sekä jalkapohjiin. Usein sipaisen salvaa myös ranteisiin ja korvan taakse. Olen käyttänyt siis tätä parfyymina pitkin päivää ja lisännyt myös yöksi. Tuoksu on todella kaunis ja pehmeä eikä missään nimessä liian laventelinen. Itse koen laventelin rauhoittavana tuoksuna ja jotenkin jopa sellaisena turvaa tuovana joten nautin tästä tuotteesta kovasti.
Olen tässä kesällä käyttänyt tätä myös itikan pistoihin sekä aurinkoihottumaan,ja iho rauhoittuu nopeasti. Pieni purkki on kulkenut käsilaukussa siitä saakka kun sen sain ja kyllä tällä on voideltu niin jalat kuin kynsinauhatkin, käytin tätä jopa asettamaan kulmakarvat paikalleen.
Salvan sisältämän laventeliöljyn vaikuttavia aineita ovat mm.linaloli sekä linalyyliasetaatti joilla molemmilla on rauhoittava vaikutus. Linalolilla on jopa hieman unettava vaikutus eli tästä voisi olla apua jos on vaikeuksia nukahtamisen kanssa.
Frantsilan tuotteita saa mm. Ruohonjuuresta sekä Frantsilan omasta nettikaupasta.