Valentine´s day ja kuulumisia

Moikka pitkästä aikaa! Torstaina oli ystävänpäivä, eli Valentine´s day. Täällähän koko päivän konsepti on erilainen kuin Suomessa. Ystävyyden sijaan juhlitaan parisuhdetta ja rakkautta. Teemapäivänä ystävänpäivä oli kuitenkin paljon vähemmän näkyvillä kuin esimerkiksi Halloween, esimerkiksi työpaikalla ei Valentine’s day näkynyt mitenkään, Halloweenina sen sijaan oli teemaan sopivia herkkuja ja pukeutumiskilpailu. Kaupat tietysti pursuivat kaikenlaisia sydän-aiheisia karkkeja ja kukkakimppuja jne. Täällä kaupoissa yksi hyllyrivistö on täysin varattu ”Seasonal” tuotteille, eli Halloween karkeille syksyllä, sen jälkeen joulunameille ja joulun jälkeen ystävänpäivätuotteille. Ystävänpäivän jälkeisestä teemasta en ole ihan varma, ehkä pääsiäinen ja sen jälkeen itsenäisyyspäivä, 4th of July. Kaupoissa oli paljon taas suklaista ja karkeista tehtyjä ”kukkakimppuja”, kuva alla. 

IMG_1732.JPG

Muuten tänne ei kuulu mitään ihmeempää. Kaikki sujuu oikein mukavasti, tykkään edelleen työpaikasta ja työstäni todella paljon. Arkisin töiden jälkeen lähinnä ehtii vain salille, viikonloppuisin onneksi on enemmän vapaa-aikaa. Koti-ikävää ei Suomeen ole yhtään. Tietysti on ikävä perhettä ja ystäviä, mutta muuten ei ole ikävä, varsinkaan talven pimeyttä ja lunta. Täällä on paljon mukavampaa, kun ei ole pimeää ja lumikin sulaa aina parissa päivässä pois. Täällä on keli aikalailla nollassa ollut, tosin välillä on ollut +15 astettakin ja pahimmillaan -20 astetta pakkasta. Lämpötilan vaihtelut ovat todella suuria! Pari viikkoa sitten töissä tuli Tornado-varoitus (joka tarkoittaa sitä, että Tornado on havaittu) ja menimme kaikki suojaan (neuvotteluhuoneeseen, jossa ei ole ikkunoita). Tornado ei sitten iskenyt meihin, onneksi. Töistä myös meni sähköt, hieman ennen Tornado-varoitusta ja kaikki päästettiin kotiin. Silloin oli todella tuulista, niin varmaankin joku puu oli kaatunut sähkölinjan päälle. 

Jouduin myös lopettamaan Crossfitin, kun minulla meni alaselkä treenatessa. Onneksi selkä on jo parempi kolmen viikon jälkeen, mutta koin, että Crossfit on hieman liian vaarallista, kun voimaliikkeitä yhdistetään rankkoihin aerobisiin ja liikkeitä tehdään maksimisykkeillä. Olemme nyt tällä viikolla olleet tutustumassa uuteen saliin, jossa on siis ryhmäliikuntatunteja ja sali, sekä lisäksi kunn-on 25m sisä- ja ulkouima-allas! 🙂 Tämä sali on YMCA, eli Nuorten Miesten Kristillinen Yhdistys. Hinnat ovat todella kohtuulliset, minä pääsen nuoren aikuisen (18-29-vuotiaat) hinnalla ja maksaa vain $32 kuukaudessa. Myös pariskunta-alennusta saa. Ensi kerralla voisin kirjoitella hieman liikunnasta ja ryhmätunneista täällä.

IMG_3465.jpg

 

 

Kulttuuri Matkat
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.