Pieniä asioita

IMG_6549.JPG

Tuo Koiramäen Pajutallilta hankkimani kyltti sai minut miettimään kaikkia niitä pieniä arjen hetkiä ja asioita, jotka ovat tehneet minut iloiseksi viime aikoina. Listassani näyttäisi olevan paljon sekalaisia asioita. Olen tullut iloiseksi muun muassa leveimmästä sateenkaaresta, jonka olen ikinä nähnyt. Siitä, että lehdet ovat alkaneet pudota ja illalla nukkumaan mennessään voin nähdä Otavan -sen ainoan tähtikuvion, jonka tunnistan. Ja siitä, kun kirja pitää niin kovasti otteessaan, että haluan lukea sitä ensimmäiseksi aamulla, viimeiseksi illalla, ja ehkä vähän siinä välissäkin. Ja siitä, että kirjan jatko-osa oli valmiina odottamassa, ja että viimein saimme myös Game of Thronesin kaksi ensimmäistä kautta hankittua.

Minusta on ollut mukavaa myös syödä vaniljajäätelöä lakkojen kera ja vastaanottaa kirjekaverilta kortti Japanista, ja yllättäen myös pieni kirje ystävältä kauniin kuvan saattamana. Minusta on aina hauskaa myös lähettää kortteja ja kirjeitä. Yhtälailla iloa ovat tuoneet suklaalevyn viimeiset pari palaa sekä siivottu makuuhuone (älkää tulko olohuoneeseen). Lisäksi jokin aika sitten oli hauskaa huomata, että ystäväni tuntee minut niin hyvin, että kertoessani ostaneeni uuden mekon minun ei olisi edes tarvinnut mainita sen olevan kukallinen.

Eilen muistin myös, että blogini täytti tiistaina jo 2 vuotta! Huh, vastahan olin pitänyt tätä vuoden.

Nyt minua ilahduttaa juuri paistettu mamman marjapiirakka, ikuinen suosikkini. Siis yksi niistä monista suosikeista, jos totta puhutaan.

Kyllä niitä asioita vaan löytyy, kun osaa kiinnittää huomiota. Pieniä, mutta silti isoja.

Suhteet Oma elämä Mieli