VUODEN 2018 TÄHTIHETKET

Vuosi 2018 oli todellakin vuosi, joka muutti elämän täysin. Edellinen vuosi oli muutekin tapahtumarikas, mutta parasta siinä tietysti oli äidiksi tulo. Kliseiltä kuulostaa, mutta lapsen saaminen on oman elämän tähtihetki ja mullistus. Helmikuun alussa se tapahtui. Minusta tuli äiti. En ollut vain minä, et ollut vain sinä, sinusta tuli isä, ei ollut vain me kaksi, meistä tuli kolmihenkinen perhe. En voi uskoa, että miten nopeasti tuo vuosi meni ohitse. Pienestä vauvasta on kasvanut menevä, kohta 1 vuotta vanha taapero.

20180214_142608 (2).jpg

Ostimme myös täysin oman talon, viikko synnytyksestä kävimme pankissa kirjoittamassa nimet paperiin. Muistan, kun en meinannut päästä autoon istumaan ja seisoin pankissa olon ajan. Jouduin myös imettämään pankissa, mutta onneksi sain sieltä rauhaisan paikan hommaan. Uunituoreelle äidille, imetyksen opettelu ja kipeät rinnat eivät mielellään kaivanneet vielä suurta julki-imetys kokemusta. 

Maaliskuussa juhlimme ristiäisiä. 

DSC04604 (2).jpg

Pääsiäisenä teimme myös ensimmäisen pidemmän automatkan Pohjois-Karjalaan isovanhempieni luokse

20180331_111408 (2).jpg

Huhtikuussa alkoi myös talomme remontti. Meillä on makotitalo, jossa ensimmäinen puoli on rakennettu 60-luvulla ja siihen tehty laajennus 2005. Remontoimme tuon 60-luvulla tehdyn puolen. Meille vaihdettiin mm. lämmitys, keittiö, lattiat, seinät ja sähköt. Meillä oli onneksi timpuri työtekijöineen hommissa. Remontti kesti n. 3 kk ja muutos oli valtava. 

20190107_134850.jpg

Kesällä matkustelimme Suomessa  ja vietimme entistä enemmän aikaa sukulaisten kanssa. Kävimme myös Virossa parin päivän matkalla. 

IMG-20180722-WA0016.jpg

Marraskuussa olimme kahdenviikon lomalla Thaimaassa. Jännitin, miten matka menee juuri 9 kk täyttävän vauvan kanssa. Onneksi kaikki meni ihanasti ja saimme rentouduttua.

DSC_0667 (2).JPG

Joulukuussa järjestin ystävälleni babyshowerit 

DSC_0332 (2).JPG

Joulukuussa myös vietimme meillä ensimmäistä jouluaattoa. Vanhempani, siskoni ja veljeni tulivat meille ja saimme nauttia yhteisestä seurasta koko päivän. 

Uusivuosi vaihtui ystävä pariskunnan kanssa Meri-teijossa, hotelli Marinassa. Lapsiystävällinen uv tarkoittikin sitä, että olimme jo nukkumassa kun vuosi vaihtui. Jaksoi ainakin herätä hyvin aamupalalle. 

20180623_093642 (2).jpg

 

Saa nähdä mitä vuosi 2019 tuo tulleessaan. 

 

Suhteet Sisustus Oma elämä Vanhemmuus