Sananen muuttomietteistä ja viherkattotalkoista

Hullulta tuntuu, kun muutto lähestyy ja päivät vanhassa asunnossa vähenevät. Uusi koti edistyy päivä päivältä enemmän ja enemmän ja viime hetken muutoksia ja valintoja tehdään yrittäen pysyä budjetissa. Hullulta tuntuu nähdä kuinka talo saa muotonsa, värinsä ja materiaalinsa ja pikkuhiljaa rakennus näyttää enemmän ja enemmän talolta.

Kodilta, johon meidän on tarkoitus muuttaa reilun kuukauden päästä. 

Viikko sitten sunnuntaina kävimme koirien kanssa iltapäiväkävelyllä uuden kodimme takana olevassa metsässä ja lähialueella. Tuossa kyseisessä metsässä on ilmeisesti liito-oravia enkä malta odottaa, että näen sellaisen! Olin lisäksi tosi innoissani kävellessäni asuinalueella tuon metsikön lisäksi, sillä tuolla alueella on todella kivasti sekä upeita uusia että sympaattisia vanhoja taloja rinta rinnan vaihtelevasti. Talot olivat toinen toistaan upeampia ja kaikki ihanan kodikkaita. Oli jotenkin todella ihanaa, että kaikki talot eivät olleet samaa aikakautta ja samasta muotista tehtyjä, vaan oli uutta ja vanhaa sekaisin.

Muuttoa miettiessä olen viime aikoina miettinyt seuraavia asioita: kuljettaako Wolt lempiravintoloideni ruoka-annoksia uuteen kotiin asti ja tuleeko meille kesällä ampiaiset ja mehiläiset sisään ketokasvikaton vuoksi? Tärkeitä asioita siis mietintämyssyn alla 😀

Viherkattotalkoot

Tästä hyvänä aasin siltana pääsemmekin viherkattotalkoisiin, joissa olimme pari viikkoa takaperin , jossa teimme meidän taloon sekä naapureille viherkatot. Talojen katoille tuli ketokasvikatot eli ensi kesänä talojen katot pitäisi olla täynnä erilaisia kukkia muodostaen kumpuilevan kukkapellon katoille.

Viherkatto rakennettiin niin, että kattohuopa sai päälleen kankaan, jonka päälle levitettiin noin 15 cm kerros Lahden Vesijärvestä nostettua järviruokoa. Järviruoista katoille tehtiin 2-3 erikokoista kumpua, jolla haettiin japanilaisen puutarhan ilmettä katoille, ettei kattojen kukkakedot olisi vain tasaista maata. Seuraavaksi levitettiin multakerros katolle ja soraa katon reunoille. Tämän jälkeen kullekin kummulle istutettiin erilaisia Suomen sääoloja kestäviä taimia ja tasaiselle alueelle levitettiin niittykasvien siemeniä.

On todella mielenkiintoista nähdä millaisia katot ovat ensi kesänä, kun taimet ja siemenet ovat lähteneet kasvamaan!

Löydät minut myös Instagramista ja Facebookista!

koti sisustus vastuullisuus piha-ja-puutarha