Trick or treat?
Happy Halloween!
Meilläpäin oli tiistai-iltana kunnon karnevaalit 🙂 Kadut täynnä lapsia kiertämässä ovelta ovelle ja pihat koristeltu kaikella jännällä.
Tosi ihana tunnelma. Täällä asuu lempeitä ja mielikuvituksellisia ihmisiä. Niin hienoja pihoja ja upeita naamiaisasuja. Lapsilla ja aikuisilla! Todella nähty vaivaa. Pimeän tullen lähdettiin liikkeelle ystävien kanssa ja lapset säntäiltäilivät karkkikipot ojossa. Kadut olivat täynnä vaeltavia lapsilaumoja sekä heidän vanhempiaan. Ovien takana oltiin leppoisia. Toista tuntia kunnon karnevaalimeininkiä, eikä ketään varsinaisesti peloteltu. Tuli mieleen pääsiäisen virpomiset, joskin aavistuksen suuremmat ja meluisammat.
Jotkut olivat panostaneet ihan tosissaan. Oli äänitehostetta, liikkuvaa kuvaa, savukonetta… Etenkin savu sai aikaan meidän pojissa wau-ilmiön.
Vaikka väkeä oli paljon, joka kodissa ei suinkaan vietetty Halloweenia. Ne ovet, joille sai koputtaa ja mennä anelemaan karkkia oli merkitty kurpitsalla tai muilla koristeilla.
Meillekin askarreltiin Mr.Scary ja Mr. Angry.
Olipa hauska arki-ilta! (ja nyt sitä karkkia riittää…)
Laura