Espanjan-reissun top 5

(Väli)meri+ilma(sto)+(kevät)aurinko

Olimme noin tunnin ajomatkan päässä Alicanten pohjoispuolella, Alteassa. Alue kuuluu Costa Blancaan ja sen ilma on kuulemma erityisen terveellistä ja helposti hengitettävää. Samaten seutu on tunnettu lähes läpivuoden aurinkoisuudestaan, joten nyt on hoidettu sekä keuhkoja että tankattu d-vitamiinia.

Rosé-viini ja manchego

Olen yleensä lipittänyt Espanjan reissuilla cavaa, mutta nyt jostain syystä lomajuomaksi vakiintui rosé, kesäisten juomien ykkönen. Lisäksi tuli opittua ja vertailtua lampaanmaitovetoisten manchego-juustojen kypsyysasteiden eroja, enpä ollut moisesta hifistely-mahdollisuudesta ennen kuullutkaan.

Pääsiäinen

Pääsiäinen on katolisissa maissa vuoden tärkein uskonnollinen juhla. Meidänkin pikkukaupungissa järjestettiin pääsiäiskulkue, jota varten kannatti kivuta lastenrattaista ja karkailevasta tenavasta huolimatta kukkulan huipulla sijaisevaan vanhaan kaupunkiin.

Siesta

Olen tenavien kanssa kotona ollessani ottanut mahdollisuuksien mukaan tavaksi ottaa unet keskellä päivää, joten etelä-eurooppalainen tapa syödä ja huilia keskellä päivää tuntuu jotenkin erittäin järjelliseltä. Vastikään luin, että Työterveyslaitoksen tutkijakin suosittelee aikuisille päiväunia.

Kivet

Mukulakivirannan lumoavista kivistä kirjoitinkin jo edellisessä postauksessa.
 

hyvinvointi hyva-olo