Orgasmiongelmien lähteillä, osa 3

Nimimerkki Minna kommentoi, ettei ole koskaan saanut orgasmia. Se jäi kysymysmerkiksi, että päteekö tämä myös itsetyydytykseen, mutta kun aletaan käsittelemään orgasmiongelmia, niin pitää lähteä ihanperusteista – siis onko koskaan saanut orgasmia missään olosuhteissa. Seksologiassa ihmisistä (joista oletettavasti valtaosa on naisia), jotka eivät ole koskaan saaneet orgasmia, käytetään mielestäni ihanan rohkaisevasti termiä esiorgastinen. Ei siis huolta – vielä on koko loppuelämä aikaa nauttia kliimakseista!

Vaikka Harlekiini-kirjoista tuttuja suloisia poikkeuksia toki on, niin ihan ensimmäinen neuvo orgasmia kaipaaville naisille on aloittaa tunnustelut omin käsin. Itsetyydytys on mitä turvallisin tapa tunnustella mitä sekä kehossa että mielessä tapahtuu – jälkimmäinen elementti kun on kaikista tärkein. Esimerkiksi negatiivinen päässä vellova “puhe” sabotoi hyvin tehokkaasti kaiken seksuaalisen nautinnon.

Yksinkertaisin tapa on käyttää joka päivä esimerkiksi viisi minuuttia itsen hyväilyyn ja pistää merkille kaikki, mikä itsessä tapahtuu. Jos itsetyydytys ei ole koskaan tuottanut mitään ihmeempiä viboja, niin päivittäinen kotiläksy tosiaan voi tuntua yhtä tylsältä ajatukselta kuin päivittäisen vatsalihassarjantekeminen (mutta hei, motivoikaahan itseänne myös sillä, että orgasmi treenauttaa myös lantiopohjalihaksia ja syviä vatsalihaksia! Ihanin tapa päästä rantakuntoon!). Työstä esille nousseita ajatuksia kirjoittamalla tai keskustelemalla jonkun luotettavan ihmisen kanssa. Blokki on voinut tulla ihan mistä tahansa, mutta toki seksuaalikielteinen koti on monesti iso syyllinen. Kun saavuttaa itsetyydytyksen avulla orgasmin, antaa se luottamusta omaan kykyyn nauttia myös kumppanin kanssa ja meininki on rennompi. Ja kun meininki on rennompi, niin orgasmikin tulee helpommin.

Jos käsipeli turhauttaa, tehoa itsetyydytykseen saa esimerkiksi näin:

Hanki laadukas vibraattori. Itse asiassa mielestäni kaikilla naisilla pitäisi olla sellainen, iästä ja elämäntilanteesta riippumatta. Laatua on syytä painottaa, koska esimerkiksi kovasta muovista tehdyllä halpisiskuporalla ei välttämättä tee muuta kuin väkivaltaa itselleen. Esimerkiksi Fun Factoryn tuotteet ovat hyviä. En ole 101-prosenttisen vibraattorimyönteinen, mutta palaan sen käytön miinuspuoliin joskus – ne ovat kuitenkin huomattavasti pienempiä kuin plussat.

Päänsisäisen dissaus-nauhan voi saada sammutettua, kun antaa mielelleen jotain muuta virikettä. Eroottinen kirjallisuus (a la klassikko Anaïs Nin) voi saada mahlat virtaamaan siltäkin, jota visuaalinen erotiikka/porno ahdistaa. Jos ajatus pornon katsomisesta netistä tuntuu hyvältä, anna hyvä ihminen palaa! Et ole tilivelvollinen kenellekään – jos heteronainen saa parhaat vibat katsomalla homo-pornoa, niin so what?

 

Ps. Ihanaa historian siipien havinaa vanhan mainoksen muodossa – ennenkinnaiset ovat  kaivanneet rentoutumista. 

Kuva: Damemagazine.com

hyvinvointi hyva-olo
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.