2 x HOME

 

Helsinki-home2.png

Helsinki-home3.png

Helsinki-home1.png

Healthinki4.png

Helsinki-home4.png

 

Olemme olleet nyt reilun vuoden kahden kodin omistajia ja olemme edelleen todella tyytyväisiä ratkaisuumme. Miksikö?

Tavallaan saamme napattua ne parhaimmat puolet molemmista kaupungeista. Toinen kotimme sijaitsee pienellä paikkakunnalla joen ääressä, toinen taas täällä Helsingissä aivan ydinkeskustan laidalla. Pienellä paikkakunnalla elämä on leppoisaa, luonto lähellä ja arki helppoa. Helsingissä elämä taas on aktiivisempaa jo pelkästään sosiaalisen elämän vuoksi, virikkeitä riittää vaikka kellon ympäri ja aamukahvin voi hakea kotikadulta. Hyvin erilaista elämää siis, molemmat omalla hyvällä tavallansa. 

Toki ”jatkuva” tavaroiden pakkaaminen ja purkaminen tuntuu välillä vaivalloiselta, m u t t a toistaiseksi ainakin kumpaan tahansa kotiin tulo tuntuu aina hyvältä. Mitä matkustamiseen tulee, tunnin lentomatka ei tunnu pahalta kapsäkkien ja matkustamossa matkustavan koiran kanssa, mutta saa nähdä miten kaikki sujuu vauvan kanssa?

Tähän asti olemme myös jakaneet arjen ja vapaat pääsääntöisesti saman katon alla. Tulevaisuudessa on kuitenkin hyvin todennäköistä, että töidemme vuoksi meillä on kaksi kotia myös arjessa. Siihen, miten se saadaan onnistumaan pienen lapsen kanssa, ei meillä ole vielä ratkaisua, mutta luotan, että kaikki järjestyy juuri niin kuin pitääkin. Emme varmasti ole ainoita maailmassa tällaisen ratkaisun kanssa. Vai olemmeko? Olisi kiva kuulla kokemuksia kahden kodin ja arjen pyörittämisestä? Täällä voit lukea siitä, miksi ylipäätään hankimme kodin myös Helsingistä.

Home is where your heart is. 

M.

 

// How does it feel when you have 2 homes in 2 different cities? Good, just good.

suhteet oma-elama syvallista sisustus
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.