COSRX – koreankosmetiikan kulttimerkki

*llä merkatut tuotteet saatu Nobelta

COSRX on kulttimainetta kerännyt korealaisen ihonhoidon brändi, jonka tuotteet on tunnettuja tehokkuudestaan ja hellävaraisuudestaan. Seuraan Youtubessa kansainvälistä ihonhoitovaikuttajaa James Wehlsiä,joka usein suosittelee merkin tuotteita.

Kaikki COSRX tuotteet ovat 20-25% alennuksessa kotimaisessa Nobe.fi- verkkokaupassa*.

Hellävarainen mutta tehokas ihonpuhdistaja

Lähdin kokeilemaan brändiä ensin heidän yhden myydyimmän tuotteensa eli Low pH good morning cleanserin* avulla. Kevyesti tea tree öljyltä tuoksuva puhdistusgeeli lupaa olevansa hellävarainen puhdistaja, joka sopii päivittäiseen käyttöön. Tuote ei sisällä liian peseviä ainesosia ja sopii hyvin monelle ihotyypille. Pidän ihan hirveästi tämän tuotteen tuoksusta! Geeli sisältää siis teepuuöljyä, joka on ihanteellinen tehoaine bakteerien poistamiseen iholta ja epäpuhtauksien hoitoon. Geelissä on myös kevyttä ja luonnollista BHA- happoa, joka kuorii ihoa kevyesti puhdistuksen aikana. Käytin tätä tuotetta jo purkillisen verran kaksoispuhdistuksen toisena puhdistusaineena sekä meikittömien päivien ainoana putsarina. En huomannut että tuote olisi kuivattanut liikaa ihoa, mutta koen että hyvin kuivalle iholle tämä ei ole paras mahdollinen puhdistaja, vaan silloin kääntyisin puhdistusmaidon puoleen. Normaalille, rasvaiselle ja sekaiholle tämä sensijaan sopii hyvin osaksi ihonhoitorutiinia!

Kevyt, geelimäinen kosteuttaja kosteusköyhälle iholle

Toinen suosikikseni noussut tuote on myöskin yllättäen COSRX yksi suosituimmista tuotteista. Öljytön OIL FREE Ultra moisturizing lotion* on kevyen geelimäinen kosteuttaja, joka kuitenkin tuntuu kosteuttavan ihoa ihan kunnolla. Voide sisältää 70% koivunmahlaa, joka hoitaa hellävaraisesti herkkää ja helposti ärsyyntyvää ihoa. Voiteessa on mieto tuoksu, joka omaan nenääni muistuttaa kevyesti cocacola karkkia.Voide sopii hyvin rauhoittamaan ihoa kuorinnan jälkeen ja myös ihan päivittäiseen käyttöön, osaksi ihonhoitorutiinia aamuisin ja iltaisin.

Hieman uudempi tuttavuus, jonka otin osaksi ihonhoitorutiiniani pari viikkoa sitten, on merkin AHA 7 white head power liquid*, joka on ihoa AHA- ja glykolihapoilla kuoriva hoitoneste, joka samalla kosteuttaa ihoa. Olen käyttänyt tätä aluksi parina aamuna viikossa, jotta ihoni tottuu kuorivaan vaikutukseen. Neste on hieman paksumpaa ja sopii ihan käytettäväksi ilman vanulappua, mutta jostain syystä itse tykkään käyttää vanulappua erityisesti kuorivien kasvovesien kanssa. Tuote ei ärsytä ihoa tai aiheuta pistelyä. Ihanan hellävarainen kuorinta sellaiselle, joka on miettinyt kasvojen kuorinnan aloittamista!

Pidän COSRX tuotteissa niiden yksinkertaisuudesta. Tuotteita ei ole kuorrutettu liian vahvoilla tuoksuilla ja ne ovat hellävaraisia ja turvallisia käyttää. Mieheni, jonka iho reagoi moniin putsareihin, ihastui tuohon Good morning geeliin ihan täysillä ja on käyttänyt sitä epäpuhtauksiin taipuvaisen, kuivan ja herkän ihonsa puhdistamiseen. Tuotteiden ulkoasulla on myös suuri merkitys, sillä nämä ovat mukavan neutraalit ja sopivat jokaisen kylpyhuoneeseen sukupuolesta riippumatta.

kauneus iho suosittelen