Koreankosmetiikka: Mizon Collagen power- silmänympärysvoide
Muistatte varmasti hehkutukseni Lidlin silmänympärysvoidetta kohtaan? Olen kuluttanut kyseistä silmänympärysvoidetta jo useamman tuubin ja uusi avaamaton odottaa kaapissa. Viimevuoden loppupuolella kävimme mieheni kanssa Tallinnassa ja eksyin Kaubamajassa seikkailemaan Korean kosmetiikan äärelle. Korealainen kosmetiikka on ollut hyvin pinnalla jo jonkin aikaa. Koreassa valmistetaan hurja määrä erilaisia kosmetiikkatuotteita ja siellä suositaan 10 vaiheista kauneusrutiinia. Monet tuotteet ovat eläinkokeettomia ja sisältävät paljon laadukkaita raaka-aineita länsimaalaisia tuotteita huokeampaan hintaan. Olen tutustunut serkkuni Korean tuliaisten kautta jo aikaisemmin hieman korealaiseen kosmetiikkaan ja ihastunut erityisesti hoitonesteisiin ja seerumeihin. Huomioni Tallinnassa kiinnittyi kuitenkin edulliseen Mizon- merkkiin. Merkillä on paljon hyaluronhappoa sisältäviä ihonhoitosarjoja sekä etanaseerumia sisältäviä tuotteita. Jälkimmäisestä testiin on menossa myös sarjan korjaava etanavoide, joten varmastikin palaan sen parissa asiaan. Tälläkertaa jutellaan kuitenkin Mizonin Collagen Powder firming eye creamista.
’
Mizon Collagen bowder firming eye cream Bearel.fistä 11,90€.
Mitä tuote lupaa?
Tuotteen sisältämä merikollageeni lupaa auttaa korjaamaan UV-säteilyn aiheuttamia vahinkoja ihossa. Antioksidantit, rasvahapot ja vitamiinit kosteuttavat ihoa ja nopeuttavat solujen uusiutumista. Tuote edistää kollageenin tuotantoa. Parantaa ihon joustavuutta ja siloittaa ryppyjä.
Melkoisia lupauksia näin pieneltä putelilta.
Miltä tämä tuote todellisuudessa tuntuu?
Koostumus on hyvin geelimäistä ja todella pieni nökäre riittää silmänympäryksiin. Tuote tuputellaan sormenpäällä kevyesti silmänympäryksille. Se viilentää, mikä tuntuu mielestäni heti tehokkaalta silmänympärysvoiteita ajatellen. Silmien alle jää heti sopivan kimmoisa fiilis ja tuote jättää hyvin ohuen kalvomaisen tunteen silmien alle. Se ei kuitenkaan kiristä tai tunnu muuten mitenkään poikkeavalta. Olen nyt käyttänyt tuotetta noin kuukauden verran joka ilta. En huomaa mitään wow- efektiä silmien alla tai ympärillä. Iho on joustava, kuten voi alle kolmekymppiseltä odottaakin mutta silmänympärykset ovat pysyneet talvesta ja vahvasta meikistä huolimatta kosteutettuina, mikä on itselleni erittäin tärkeä ominaisuus silmänympärysvoiteessa. Kun illalla teet päivän ihonhoitorutiinit ja katsot peilistä, on kuin päivän tapahtumia ei olisi ollutkaan. Ne eivät näy kasvoilla tai silmien ympäryksillä. Se on mielestäni enemmän kuin tarpeeksi tuottelta, mikä maksaa vain reilun kympin.
Vaikken ole kuukauden käytöllä kokenut mitään mullistavaa elämystä voidetta käyttäessäni, olen enemmän kuin tyytyväinen sen tuomaan helppouteen ja juurikin tähän ”kuin mitään ei olisi tapahtunut”- fiilikseen, joka näkyy silmieni alla illalla ennen nukkumaan menoa. Eli sanoisin että tuotteen lupauksissa on perää. Pieni tuubi on riittoisa ja sopii hyvin eri ikäisille kuluttajille.
Ostaisinko tuotetta uudestaan?
Kyllä. Mizonilla on myös vastaava silmänympärysvoide samaan hintaan, joka kuuluu etanaseerumisarjaan. Ajattelin kokeilla sitä verratakseni näitä kahta keskenään. Mutta ehdottomasti voisin kuvitella ostavani kyseisen voiteen uudestaan.