Vinkit kosmetiikan joulualennuksiin

Joulun päättyminen tarkoittaa tietysti kaupoissa ja verkkokaupoissa alkavia joulualennuksia. Kuten kaikki alennukset, ovat nämäkin hyvä sauma hankkia jotakin tarpeeseen, mikäli sellaisia on. Olempa kuullut senkin, että osassa perheistä hankitaan lahjat vasta alennuksilta, jolloin säästetään rahaa ja on mahdollista hankkia esimerkiksi jokin tietty kalliimpi asia hieman edullisemmin. Alennuksien varjopuoli on tavarapaljous ja materian hankkiminen vain siksi, että se on edullista. Suosittelen pitämään järjen kädessä ostoksilla ja miettimään mille on oikeasti tarvetta ja minkä kohdalla vain halpa hinta houkuttelee.

Halusin listata muutamia aletärppejä, joiden uskoisin kiinnostavan teitä ja joista on oikeasti hyvät alennukset. Hyvät alennukset menevät todella nopeasti, joten pahoittelen jo etukäteen jos jokin tuote on jo päässyt loppumaan lukiessasi postausta.

Meikkisuosikkeja ja superalennuksia

Huxley Extract it toner 15,95€ : Huxleyn kulttituotteeksikin muodostunut kosteuttava kasvovesi löytyy Kicksiltä melkoisessa alennuksessa. Kasvovesi on itselläni tällä hetkellä käytössä ja pidän sen kerrostettavuudesta. Tuotteessa on mieto tuoksu, mikä voi ärsyttää tuoksuherkkää.

Urban decay Naked Cherry- paletti 28€ : Urban decayn paletit ovat itselleni melko vieraita mutta nämä ovat saaneet kovasti kehuja. Naked Cherry- paletti löytyy Kicksin aleista todella hyvästä alennuksesta.

Tony Moly Panda’s dream ripsiväri 15,20€* : Suosikkiripsivärini, johon palaan aina uudestaan. Tämä ei leviä sateessa eikä ihon rasvasta. Ripsiväri poistetaan 38 asteisella vedellä.

Briogeo Farewell frizz milk conditioning spray 16,10€*: Suosikikseni noussut hiuksiin jätettävä hoitosuihke. Tällä saa takkuisimmatkin hiukset selvitettyä ja hiuskista tulee ihanan pehmeät! Tässä on kevyt, raikas tuoksu ja tuote on todella riittoisa. Suihkutan tätä aina hiusten pesun jälkeen pyyhekuiviin hiuksiin ja annan vaikuttaa ennen hiusten selvittämistä.

Luxie meikkisiveltimet: Nobelta löytyy koko Luxie sivellin valikoima alennuksesta. Suosittelen tutustumaan erityisesti sivellinsetteihin, kuten Luxie Rose gold smokey eye- settiin* tai Complete face brush- settiin*,mikäli siveltimiä tarvitsee uusia kokonaisvaltaisesti. Yksittäisiin sivellintarpeisiin suosittelen kynäsivellintä* monipuolisiin tarkkoihin lisäyksiin (huulimeikki, silmänrajausten häivyttäminen), litteähköä 213 eye shading brushia* silmämeikin luomiseen (sopii kokonaisvaltaisesti monenlaisiin silmämeikkeihin) sekä Tapered highlighter brushia* korostuspuuterin tai kiinnityspuuterin lisäämiseksi.

 

Jeffree Star Jawbreaker- paletti 50,75€ : Ehkäpä yksi parhaista luomiväripaleteista, jonka myös te äänestitte Instagramissa yhdeksi vuoden parhaimmaksi paletiksi. Jeffreen muitakin paletteja löytyy Beauty bayn alennuksilta.

Urban decay All nighter Pollution protection spray 15,90€* : Kulttimaineen saaneen kiinnityssuihkeen uudehko versio, joka suojaa ihoa ilmansaasteilta samalla kun se kiinnittää meikin paikoilleen.

Clinique Take the day off balm 24€: Paras meikinpuhdistusaine, mitä löytyy markkinoilta! Tämä on usein todella hintava, mutta tilaan tätä lähes poikkeuksetta aina Bangerheadilta, josta tätä saa edullisemmin.

Kolme cosmetics Kehäkukka palashampoo 11,82€: Paras palashampoo, mitä olen koskaan kokeillut. Puhdistaa hiukset jättämättä niitä tahmeiksi. Hiuksista jää tuuheat ja ihanan tuntuiset! Nämä Twistbe:n kalenteritarjoukset ovat voimassa vielä 27.12.

Kolme cosmetics Kehäkukka kasvovoide 22,86€: Vatkattu kehäkukkavoide sopii kaikille ihotyypeille. Kunnolla kosteuttava voide on myös antibakteerinen, joten se ehkäisee epäpuhtauksien syntymistä. Paras voide talviaikaan, sillä voide ei sisällä lainkaan vettä.

 

kauneus meikki iho