Sadepäivän vinkki – Luomus
Siinäpäs se, loistava idea hieman koleana sadepäivänä – tai miksei ihan millaiseen päivään vaan – luonnontieteellinen museo. Museossa viihtyy takuulla koko perhe. Meidän perheen mies ilmoitti lisäksi, ettei ole koskaan siellä käynyt, joten meillä oli näin ollen matkassa kaksi ensikertalaista.
Meidän pikkumies ihastui niin paljon Kiasmaan, että on siitä lähtien kysellyt milloin mennään taas museoon. Koska samaa rakennusta ei kovin montaa kertaa jaksa koluta uudelleen, niin keksimme kaikki yhdessä lähteä tällä kertaa katselemaan luonnon ihmeitä.
Luurangot ja ylipäätään meidän elävien koostumus on kiehtonut poikaamme jo hyvän tovin. Hän olikin aivan tohkeissaan nähdessään, mitä nahan ja karvapeitteiden alla on. Maailmankaikkeuden ja maailman synty taasen meni ehkä vielä vähän yli hilseen, luojan kiitos, sillä en ollut yhtään varautunut siihen, mitä haluan asiasta lapselleni opettaa – kannattaa vissiin alkaa pohtimaan, sillä piakkoin ollaan yhä kiperämpien kysymysten äärellä. Kysymystulvaan kannattaa kaikesta huolimatta varautua, mikäli mukana on kaikesta kiinnostuneen ikäisiä pieniä ihmisiä.