PARIS DESIGN WEEK 2012

http://www.themethodcase.com/tmc_2012/wp-content/uploads/2012/09/paris-design-week-2012.jpg

Sunnuntaihin asti designin ystävät saavat nauttia Pariisissa design-viikosta. Taphtumia ja kohteita löytyy ympäri kaupunkia. Tarkemmat tiedot Pariisissa oleskeleville ja kiinnostuneille: http://www.parisdesignweek.fr/en/accueil/

Henkilökohtaisesti avasin design-viikkoni vierailemalla Calligariksen Rue du Bacille avatun concept storen avajaisjuhlissa. Tarjolla oli kuohuviiniä ja Fauchonin  Calligarikselle suunnnittelemia éclair-leivonnaisia. Kotiinviemisiksi saimme juhlassa otetun polaroid-kuvamme. Mielikiintoinen yksityiskohta juhlassa oli Helsinki-kirja sisustuselementtinä.

 

 

Calligaris – Ouverture de la boutique 45 rue du Bac 75007 Paris from Pierre-Jean Gubert on Vimeo.

 

 

Omaa design-viikon viettoani häiritsee ikävästi opinnot, mutta onneksi perjantai-iltapäivästä alkaen minullakin on viikonloppu aikaa nautiskella designista. WDC 2012 rintanappi pääsee tuolloin ulkoilutukseen, sillä Pariisin design-viikollakin on hyvä muistaa, että Helsinki on kuitenkin tämän vuoden designin ystävien ykköskohde!

WDCxFDS_iso.jpg

 

Bisous, C

kulttuuri suosittelen uutiset-ja-yhteiskunta matkat