4+2 ravintolasuositusta Nizzassa
Yleensä aina lomalla käy niin, että eksyy ainakin kerran syömään johonkin mistä jää paha maku suuhun. Ehkä siksi, että ei jaksa googletella tarpeeksi tai astuu sisään vain ensimmäiseen kivalta näyttävään ravintolaan nälissään. Kuten edellisessä postauksessa sanottu, Nizzassa on tullut käytyä jo vuosia. Nuorempana vanhempien kanssa äitini ystävän muutettua sinne häntä katsomaan ja nyt vanhempana miehen ja ystävien kanssa. Vuosien saatossa on siis ehtinyt testaamaan yhtä jos toista raflaa ja ne omat vakkarit, minne on joka kerta päästävä, on löytyneet. Tässä siis omia lemppareita, kannattaa testata jos eksyy Nizzaan!
La P’tite Cocotte
Ihana pieni ranskalainen bistro vanhan kaupungin sivukadulla. Ensimmäistä kertaa käydessämme haahuiltiin hetki, kunnes löydettiin pieni ja huomaamaton paikka. Ravintolassa voi valita 24,90e hintaan menusta alku- ja pääruoan tai jälki- tai pääruoan. Todellinen klassikko on suklaafondant kuumalla pannulla ja päällä taivaallinen pallo pistaasijäätelöä. Se on otettava joka kerta.
Bistrot d’Antoine
Tyypillinen ranskalainen bistro tämäkin ja huomattavasti helpommin löydettävällä sijainnilla vanhassa kaupungissa, lähellä oikeustaloa. Taivaalliset sapuskat ja viinit. Paikka on ainakin sesonkiaikaan todella suosittu ja pöytää voi olla vaikea saada ilman varausta.
Comptoir du Marché
Edellisen ravintolan sisarmesta ja vanhassa kaupungissa tämäkin. Tämä oli uusi tuttavuus ja päädyttiin tänne suosituksesta, eikä turhaan. Todella hyvää palvelua ja ehkäpä tämän reissun parhaan lounaan söin täällä. Erityismaininta nopeasta palvelusta ja lasten ihanasta huomioimisesta.
Le Festival de la Moule
Rakastan simpukoita ja ranskassahan niitä saa todellakin nauttia. Tässä Cours Saleyalla sijaitsevassa simpukkapaikassa ollaan käyty syömässä useana vuonna ja saatu jokaisella kerralla hyvää palvelua ja isot, maukkaat saavilliset simpukoita.
+
Emilie & the Cool Kids – Cookies and Coffee shop
Symppis kahvila vanhassa kaupungissa, mistä saa ihan järjettömiä valkosuklaakeksejä. Listalta löytyy myös ihania bageleita ja raikkaita smoothieita.
Pizza Pili
Aika hazardi kokeilu tämä takeaway paikka, mutta yhtenä iltana oltiin niin poikki, että haluttiin vain mussuttaa pizzaa asunnolla ja juoda marketista ostettua punkkua ja päädyttiin tähän. Mainitsemisen arvoinen, sillä hintaan nähden pizzat oli maukkaita ja saatiin ne mukaan ennätysnopeasti. Erityisen hyvää oli vegepizza!
Nizzassa on näiden lisäksi lukemattomia muita ravintoloita, joihin en ole koskaan pettynyt ja se on yksi parhaista puolista siinä kaupungissa. Aina voi luottaa siihen, että hyvä ruoka, paras mieli.