Arjen pelastajat ja muita lemppareita

724FA75E-C728-453F-9810-C633E4E01F37.jpeg

Kirjoitin lokakuussa hankinnoista mitkä oli osoittautuneet arjen pelastajiksi vauva-arjessa ja ajattelin, että nyt voisi olla paikallaan koota tämän hetkisiä taapero-arjen suosikkeja. Olkaa hyvät!

Happy mat. Aloitettiin sormiruokailu melkein heti kun se oli mahdollista ja saatiin ystävältä Happy mat. En olisi tajunnut sitä ehkä hankkia itse, mutta se on osoittautunut aivan huipputuotteeksi! Siihen on kiva asetella eri ruokia ja uskon että myös lapsi tykkää värikkäästä ”lautasesta”. Nyt ongelmaksi on tosin muodostunut se, että tyyppi osaa repiä maton pöydästä irti ja lähes jokaisen ruokailun aikana se heitetään kaaressa lattialle kikatuksen säestämänä. Kokeillaan ottaa se uudestaan käyttöön vähän myöhemmin..

Matkarattaat. Näistä olen tainnut kirjoittaa jo useamman kerran, mutta koska niitä ei voi liikaa hehkuttaa jatkan samalla linjalla. Kysyin myös mieheltä mikä on hänen mielestään ollut paras hankinta ja vastaus kuului välittömästi, että Yoyot. Näppärät kasata ja koota, tavarakoriin mahtuu yllättävän paljon kamaa ja itse rattaat mahtuu lähes mihin tahansa koloon. Paras sijoitus so far.

Ella’s Kitchenin smoothiet. Gia saa toki välipalaksi muutakin, mutta kun ollaan liikenteessä on paras välipala smoothiepussit. Ollaan testailtu monia merkkejä, mutta Ella’s Kitchenin pussit on ehdottomia lemppareita. Ihan sama minkä maun kaivan esiin, imaistaan se tyhjäksi hetkessä.

Hennesin sukat. Lähes jokainen tuttu on vannonut PO.P:n sukkien nimeen ja ostinkin niitä alkuun, mutta koska Gialla on viha-rakkaus suhde (nykyään hän repii sukat irti itseltään ja muilta, mutta yrittää hetken päästä räpeltää niitä takaisin omiin jalkoihinsa..) sukkiin, ei niitä saanut pysymään pienissä jaloissa millään. Päätin kokeilla Hennesin jarrusukkia enkä ole sen jälkeen ostanut muita. Ne pysyy napakoina, istuu jalkaan hyvin ja tyyppi joutuu ihan tosissaan tekemään duunia että saa ne pois.

Zorroviitta. Eli kokovartaloruokalappu. Sormiruokailu on ollut ja on edelleen sotkuista puuhaa ja tämä on ollut hitti alusta saakka. Ostettiin Verkkokaupasta musta sellainen ja nimettiin se zorroviitaksi. Mustassa ei näy tahrat ja ainakin tämä meidän versio on helppo puhdistaa ja se kuivuu ennätysnopeasti. 

Pillipullo. Vedenjuonti takkuili aika pitkään ja testailtiin erilaisia nokkamukeja, kunnes kokeiltiin pillipulloa. Nykyään Gia haluaa juoda vettä, osoittelee pulloa ja imee vettä antaumuksella.

Brion kävelykärry. Sen kanssa kärräillään monta kertaa päivässä, sinne ladotaan tavaraa ja samaa aikaa sitä tavaraa heitellään sieltä pois. Usein siellä myös istuskellaan ja halutaan että äiti kärrää ympäri huonetta. Näitä löytyy pilvin pimein käytettynä myynnistä ja itsekin ostin omamme Torista kympillä.

5E938BE4-2A6B-4FF2-BE6E-41AE1441F8D1.jpeg

3A870102-6202-4518-B6AE-3AB948B9FAC9.jpeg

 

perhe lapset