Julie I’d do the stars with you any time
Viime lauantaina kävimme Veronassa, joka oli ehkä kaikista Italiassa vierailemistani kaupungeista suloisin ja stereotyyppisin – sellainen kuin ajattelin kaikkien Italian kaupunkien olevan ennen kuin tulin tänne! Täynnä pikku parvekkeita, kukkia, värejä ja kujia, mutta kuitenkin hyvin siisti. Ehdoton kuherruskuukauden lomakohde!
Veronasta löytyi Juliet sekä hänen kuuluisa parvekkeensa.
Kyltissä kerrotaan näiden olleen Capuletien taloja, joissa asui myös Juliet, italialaisittain Giulietta. Kaupungissa on myös Julietin hauta, joka herätti meissä hieman hämmennystä. Eikös tämä henkilö ollut fiktiivinen…. muistaisin lukeneeni jostain Shakespearesta joskus? No ehkä tarina perustuu oikeisiin henkilöihin. Tästä intoutuneena kuvittelimme koko päivän elämäämme Julietin silmin: Mitä viiniä Juliet ottaisi lounaalle? Mitä jäätelöä Juliet söisi?
Kävimme amfiteatterissa!
Ostimme ihanat hedelmädrinkit välipalaksi.
Illalla ukkosmyrsky yllätti matkalaiset. Kotimatkalla sateen piiskatessa junan ikkunoita tekikin sitten mieli kuunnella syysbiisien luottosuosikkia, Dire Straitsin Romeo And Julietia, josta on myös otsikon lainaus. Täydellinen päivä!
Ps. Tilasin Amazonista kirjan edellispäivänä. Olin kovasti yllättynyt postin nopeudesta, kun paketti olisi saapunut perille jo seuraavana päivänä, mikäli olisin ollut kotona vastaanottamassa sitä! Koska olin kuitenkin ulkona, posteljooni oli joutunut jättämään sellaisen lapun jossa kerrotaan, että tule noutamaan pakettisi postista. Tässä kohtaa oli posteljoonilla kuitenkin mennyt pasmat hieman sekaisin… Löysin nimittäin koko kerrostalon ulko-oveen liimatun tarran, jossa luki sekavalla käsialalla ”Kreppo Berni”.
Mietin aikani että voiko kyseessä olla kukaan muu, mutta irrotin tarran lopulta ja jatkoin tutkimuksia sisällä. Siinä neuvottiin kirjautumaan postin nettisivuille, jonne en suinkaan päässyt omalla nimelläni, jolla olin tilauksen alunperin tehnyt. Sen sijaan etunimeni todella on tästä lähin Kreppo ja sukunimeni Berni, näin homma toimii! Nauratti mutta samalla kyllä ihmetytti aika lailla. Kuka tahansa olisi voinut napata sen tarran ja väittää olevansa Kreppo Berni, ja jopa tilata paketin eri osoitteeseen kuin mihin sen olin alun perin tilannut… This is Italy. :)
Pps. Terkko Keppo lähettää terkut uskolliselle partiolaiselle Emmille <3