Purjelaivoja ja byjamabileet

Moi! Piti työstää kandia, mutta tieteellinen kirjoittaminen ja lähdeviitteet ei nyt uppoo – joten tulin kertoilemaan kuulumisia! Tähän viikonloppuun (eli kesäloman viimeiseen viikonloppuun, nyyh) sisältyi Tallship races Turussa, ystävien kanssa illastamista panimoravintolassa ja V:n ensimmäinen yökyläily kaverin luona – äidin kanssa tietenkin! Hurjaa kun pitää jo tässä iässä aloittaa yökyläily poikien luona, tulevaisuudessakin mennään sitten sillä ehdolla, että äiti tulee mukaan 😀IMG_3035.JPG

IMG_3055.JPG

Kiitos Jasmine 5 tähden puitteista, sun All Inclusive Holiday Inn Sky Hotel saa multa kohtalaiset arvostelut! Ja yö kolmen pikkulapsen kanssa sujui yllättävän hyvin, vaikka kaikki katastrofin ainekset oli kasassa, vieläpä kun V ei ole tottunut muista lapsista pääseviin ääniin nukkuessaan. Mutta siinä kävikin sitten niin, että V tuhisi tyytyväisenä, mutta mä sen sijaan heräsin keskellä yötä valvomaan kun eräs samassa huoneessa pinnasängyssä nukkuva bebe alkoi kuorsata :’D Oon niin herkkäuninen, mutta omapa on ongelmani. Jasmine joutui herätä jo 7 aikaan hänen lasten kanssa, mutta me nukuttiin V:n kanssa ysiin asti. Herättiin varmaan pekonin käryyn tuoksuun ja huh minkä aamupalakattauksen toi oli loihtinut. Ei jäänyt viimeseks yökyläilyks tämä.

IMG_3073.JPG

IMG_3108.JPG

IMG_2921.JPGV otti Einon sängyn ja uninallen heti omakseen. Pitäis ostaa meillekin jo isojen tyttöjen sänky. Einokin on niin iso poika jo, kun nukkuu omassa sängyssä omassa huoneessa heräilemättä kertaakaan. Ja ei hän ole kuin vajaa puoli vuotta V:tä vanhempi. V nukkuu kyllä pinnasängyssä, mutta heräilee yöllä 1-3 kertaa ja haluaasitten aina meidän väliin nukkumaan. 

IMG_3039.JPG

img_3096.jpgLähdettiin ruhtinaallisen aamiaisen jälkeen käymään Ikeassa. Mä en tajunnut kotoa yökylään lähtiessä ottaa rattaita mukaan, mutta kyllä hätä keinot keksii! Vitsi iski taas himo sisustaa tätä luukkua lisää. 

Meillä on nyt muuten uusi keittiö loppusilausta vaille valmiina, Sami on uurastanut ku hullu sen parissa viimeset pari viikkoa. Mutta lopputulos on kaiken sen vaivan arvosta (helppo se mun on sanoo…).img_3105_0.jpgimg_2894.jpg4 vuoden välein järjestettävä Tallship Races oli kyllä myös hauska nähdä! Jokiranta täyttyi isoista ja hienoista purjelaivoista ja festaritunnelmasta.

Nyt mun täytyy mennä paimentamaan V:tä, että Sami saa värkätä rauhassa keittiötä. Pian on se on kokonaan valmis <3 Kivaa viikon alkua kaikille!

suhteet ystavat-ja-perhe lapset