Loft-tehdas
Kävin viime viikolla vierailulla Loft-tehtaassa, jonka yhdestä asunnosta löytyy nyt joulukuussa Pop Å myymälä. Monelle tämä on jo ehkä tuttu konsepti, mutta kerrataan vielä. Eli siis Pop Å on asuntoon sijoitettu kauppa, joka on sisustettu kodiksi, mutta kaikki tuotteet ovat myynnissä. Iloinen asia on myös se, että esillä on paljon turkulaisten muotoilijoiden tuotteita. Minua kiinnostaa nämä Pop Å myymälät aina myös senkin takia, että kohteet ovat mielenkiintoisia ja erilaisia kerta toisensa jälkeen.
Pidin paljon materiaalivalinnoista asunnossa, esimerkiksi musta mattapintainen ja yläkaapiton Kitzenin keittiö sopii erinomaisesti Loft-miljööseen. Taso on Duratin ja sen saa kuulema saumattomasti kauniiksi pitkäksi tasoksi.
Mielenkiintoinen oli myös niin ikään parveke, joka oli kuin toinen olohuone. Lämminkin vielä (kunhan Loft-tehdas tulee valmiimmaksi).
Minulla on muuten haaveena remontoida vielä joskus hamassa tulevaisuudessa Loft-asunto. Siisteintä olisi löytää vanha tehdas ja saneerata siitä näyttävä koti.