Breakfast of champions

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

Mahtavaa perjantaita!

Siinä minun tämän hetken lempiaamupala.

Iranin ja Turkin ystäväni rakastavat erityisen paljon granaattiomenaa ja syövät sitä sellaisenaan – niin minäkin nykyään. Olen vakuuttunut sen terveysvaikutuksista ja tästä hedelmästä tulee jotenkin pirteämpi olotila, kelpaa! Saan hedelmästä syötävät punertavat muruset parhaiten pois puristamalla puolikasta lautaselle ja kevyesti kopsuttelen. 

Ystäväni teki minulle suuren setin Ayran-juomaa, ihan alusta loppuun saakka – tästä juomasta tulee ihan rantaloma mieleen, ai että. Voisinkin pyytää reseptin ja jakaa sen teille. 

Kreikkalainen jugurtti ja hedelmät ovat minun vakkarisetti, joskus mukaan tulee vielä banaanipannarit – varsinkin jos Maj on maisemissa.

Aamuuni kuuluu vielä olennaisena osana kahvi, vahva espresso on suosikkini, sillä minulla on aina enemmän tai vähemmän olevinaan kiire jonnekkin.

Mukavaa ja kiireetöntä viikonloppua!

koti ruoka-ja-juoma diy sisustus
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.