Sisätilat kohtaa ulkotilat
Yksi lempipuuhistani on katsella hotellien kuvia maailmalla, eikä minua varsinaisesti edes haittaa vaikka olisivatkin havainnekuvia, niinkuin nämä. Pidän paljon Casa Cook -designkonseptihotelleista ja niiden yhtenäisestä boheemista tyylistä, niiden kuvia katselee oikein mielellään. Olisipa upeeta olla joskus vielä luomassa omia designhotelleja, siinäpä vasta unelma!
Toinen syy miksi näitä kuvia halusin jakaa on niiden tunnelma. Jotain samaa henkeä, värimaailmaa ja materiaaleja haluaisin tuoda enemmän omaankin kotiin ja erityisesti olohuoneeseen ja tulevaan terassiin.
Näistä tiloista saisi tulla mahdollisimman yhteinäiset, ulkotilat kohtaisivat sisätilat aina kesäisin. Kesällä kaikkia huonekasvejakin voi huoletta pitää ulkona ja kasvit ovat tärkeässä roolissa tässä tunnelmassa. Betonilaattoja, liuskekiveä, puuta ja luonnollisia sävyjä – niistä on ulkotilat tehty.
Kuvat:Casa Cook Chania, Tjäreborg