Terveellinen tomaatti-yrttipiirakka
Piirakasta ei ehkä heti ensimmäisenä tule mieleen terveellinen, mutta tämä on piirakoiden terveellisyysskaalalla sieltä parhaimmasta päästä, mutta ennenkaikkea myös makuskaalalla! Tekeminen oli maailman yksinkertaisinta, ja tästä piirakasta saa helposti tehtyä myös gluteenittoman (niin kuin alkuperäisessä reseptissä se olikin) korvaamalla grahamjauhot maissijauhoilla. Resepti löytyi Maku-lehden 5/2016 numerosta, ja tämän kuva oli ihan lehden kannessa.
Ainekset
Pohja
2dl mantelijauhetta
1dl graham-/maissijauhoja
1tl leivinjauhetta
0,5tl suolaa
100g parmesaaniraastetta
1 muna
2rkl kylmää vettä
Täyte
200g maustamatonta tuorejuustoa
1 muna
1,5dl tuoreyrttejä silputtuna (käytin oreganoa ja basilikaa)
0,5tl suolaa
0,5tl mustapippuria
Tomaattikerros
400g kirsikka-/miniluumutomaatteja
oliiviöljyä
suolaa, pippuria ja luomuruokosokeria
Päälle
tuoretta basilikaa
Valmistus
Paahdetut tomaatit
Huuhtele ja halkaise tomaatit pituussuunnassa. Asettele ne leivinpaperilla vuoratun uunipellin päälle leikkuupinta ylöspäin. Lorauta koko satsin päälle oliiviöljyä ja ripottele suolaa, sokeria ja pippuria.
Paahda tomaatteja 175-asteisen uunin keskitasolla 30 minuuttia. Voit tehdä tämän vaiheen halutessasi jo edellisenä päivänä ja säilyttää paahdetut tomaatit jääkaapissa.
Pohja
Yhdistä pohjan kuiva-aineet kulhossa. Lisää joukkoon hieno parmesaaniraaste, muna ja kylmä vesi. Sekoita tasaiseksi. Taputtele taikina rasvattuun irtopohjaiseen piirakkavuoan pohjalle ja reunoille.
Täyte
Sekoita kulhossa tuorejuusto, muna, revityt yrtit, suola ja pippuri. Kaada täyte pohjan päälle ja levitä tasaiseksi. Sommittele päälle paahdetut tomaatit. Paista 200-asteisen uunin keskitasolla 25-30 minuuttia. Koristele tuoreella basilikalla ja nauti!
Sofia