Tom Yum keitto
Sain Thaimaan tuliaisena keltaisia mangoja jotka menivät täytteeksi kesärulliin ( näistä resepti myöhemmin), papaijaa, pomeloa ( chilisokerin kanssa) sekä setin jossa oli chiliä, galangaljuurta, sitruunaruohoa, limeä, kaffirlimen lehtiä sekä salottisipuleita. Tuo isolehtinen yrtti on eräänlaista korianteria nimeltä ”Pak Chi Farang” tai ”Sawtooth Coriander” jota käytetään Thaimaassa. Suomessa en ole tätä korianterilajiketta ikinä nähnyt.
Näistä aineksista syntyy tietenkin yksi suosikkikeitoistani eli Tom Yum keitto.
Resepti täältä: http://www.olivialehti.fi/Ruoka/Reseptit/tabid/78/Default.aspx?RecipeId=52
Tom Yum keitto
2 valkosipulin kynttä
3 pientä salottisipulia
3 pientä chiliä
3 noin 8cm pitkää sitruunaruohoa
peukalon kokoinen pala galangaljuurta
2 rkl kylmäpuristettua kookosrasvaa
2 rkl palmusokeria ( käytin luomuruokosokeria)
1 l kana- tai kalalientä
4 kaffirlimen lehteä
8 kirsikkatomaattia
100g luomusiitakesieniä
200g kuorittuja, raakoja tiikerikatkaravun pyrstöjä
2 limetin mehu
3 rkl kalakastiketta
1 dl hienonnettua korianteria
( Laitoin myös 1 rkl kaupan Tom yum-tahnaa, makua syventämään)
Ota tiikerikatkaravun pyrstöt sulamaan jääkaappiin 4–5 tuntia ennen valmistamista. Kuori ja viipaloi valkosipuli ja salottisipuli. Halkaise chilit. Jos käytät isoja, miedompia chilejä, halkaise ne, kaavi siemenet pois ja leikkaa viipaleiksi. Leikkaa sitruunaruoho neljän sentin pätkiksi. Kuori ja viipaloi galangaljuuri tai inkivääri.
Sekoita huhmaressa chilit, valkosipulinkynnet, sitruunaruohot, galangal tai inkivääri, kookosrasva ja palmusokeri. Hiero kosteaksi ja mehukkaaksi tahnaksi.
Note to self. Tässä vaiheessa älä hiero silmiä.
Kuumenna mausteseosta ja salottisipuleita kattilassa viisi minuuttia keskilämmöllä. Lisää kana- tai kalaliemi, kaffirlimen lehdet, halkaistut kirsikkatomaatit ja siitakesienet. Keitä 10 minuuttia. Maista lientä, lisää hieman Tom yum tahnaa jos haluat lisää makua.
Leikkaa kohmeisten pyrstöjen selkään viilto. Poista mahdollinen tumma suoli. Lisää ravut keittoon. Mausta limettien mehulla, kalakastikkeella ja korianterilla.
Ensi kerralla voin tehdä toivon mukaan keiton omista chileistä.