Alkusyksyn kuulumisia

Ihana hellekesä tuntui loppuvan kuin seinään, ja pikkuhiljaa on menty kohti viileämpiä ja syksyisempiä kelejä. Vieläkin tosin on tarjennut paljain nilkoin ja jopa ilman takkiakin. Olen tarkoituksella vältellyt vielä neuleiden ja muiden syksyisten ja talvisten vaatteiden käyttöä, koska niitä ehtii sitten käyttää vielä ihan kyllästymiseen asti. Kynttilöitä olen poltellut mökillä, mutta kotona olen ”säästellyt” sitäkin. Tarkoituksena on kyllä laittaa vähän syksyisempää sisustusta ja kaikenlaisia tunnelmavaloja kotiin pikkuhiljaa. Mitä muuta mun alkusyksyyn kuuluu? Alla on pientä listausta alkusyksyn kuulumisista.

img_5900.jpg

– Viime viikonloppuna oltiin kaveriporukan kanssa Cheekin jäähyväiskeikalla Lahdessa, ja täytyy sanoa, että keikka oli ihan todella hyvä! Se kestää mielestäni hyvin vertailua myös kansainvälisten artistien keikkojen kanssa – show oli niin hyvä sekä musiikillisesti että visuaalisesti. Olen käynyt jonkin verran ulkomailla keikoilla, muun muassa Adelea, Coldplayta ja Bruno Marsia katsomassa. Mielestäni Cheekin show oli todellakin vertailukelpoinen näiden kanssa. Konserttia varten oli tehty huikeat järjestelyt ja satsaukset, ja muun muassa ilotulitukset olivat ihan poikkeuksellisen isot ja hienot. Itse en miellä itseäni varsinaisesti ”Cheek-faniksi”, mutta pääsääntöisesti pidän kyllä hänen musiikistaan ja muutamat kappaleet ovat ihan erityisesti suosikkejani. Lähipiirissäni sen sijaan on ihmisiä, jotka ovat fanittaneet Cheekiä vuosikausia, ja heille jäähyväiskeikka oli osittain myös haikeakin kokemus (ja oli se itsellenikin vähän! Sukupolvikokemus sai päätöksensä). Meillä oli kuitenkin kokonaisuudessaan ihan todella hauska viikonloppu, kun yövyimme yhdessä porukalla Lahdessa ja menimme keikan jälkeen vielä virallisille jatkoillekin. Tämän viikonlopun muistelu todellakin lämmittää talven pimeinä päivinä! Pieni keikkakuumekin jäi tuolta päälle, ja päädyimme varaamaan liput Kaija Koon areenakeikalle.

– Pientä muutto-/asuntokuumetta on (taas) ilmassa. Kirjoittelin aikoinaan siitä, että tähän asuntoon muutimme vähän väliaikaisesti tietäen, että muutamme jossain vaiheessa isompaan. Nyt olemme jonkin verran katselleet asuntoja, mutta markkinat ovat sen verran kinkkiset täällä Helsingissä, että sopivan asunnon löytämiseen menee varmasti oma aikansa. Olemme nyt kuitenkin katselleet asuntoja säännöllisesti ja käyneet myös jonkin verran näytöillä – toivottavasti sopiva kohde jossain vaiheessa löytyy. Sisäinen sisustajani kyllä hykertelee ajatuksesta, että pääsisin taas laittamaan uutta kotia, ja tällä kertaa vähän nykyistä isompaa. Ehkäpä sitten saataisiin taas blogiinkin vähän enemmän sisustusjuttuja – tämä nykyinen asuntomme on valitettavasti sen verran pimeä, että täältä tuntuu olevan hankalaa saada kivoja kuvia muulloin kuin kesällä keskipäivän aikaan.

img_5895.jpg

– Perinteiset rapujuhlamme lähestyvät, ja odotan niitä jo innolla! Olemme järjestäneet rapujuhlat samassa paikassa samalla porukalla ja melko samaan aikaan nyt jo kolme vuotta putkeen, ja neljänsiä rapujuhliamme vietetään syyskuussa. Ostin muutamia uusia koristeita vanhojen rinnalle, ja mietin jo miten kauniilta kaikki ulkovalot näyttävätkään hämärässä. Ensimmäisissä rapujuhlissamme en vielä uskaltautunut syömään kuin yhden (!) ravun, mutta sittemmin olen tottunut rapujen syömiseen ja oikeasti tykkäänkin niistä. Rapujuhlat poikkeavat kaikista muista juhlista myös siinä, että niissä lauletaan juomalauluja – siitä tulee kivasti oma opiskeluaika mieleen, kun kaikilla sitseillä ja vuosijuhlissa pääsi aina hoilottamaan Helan gåria.

– Myös ”kulinarismi-harrastuksemme” herää jälleen eloon syksyllä. Kesäisin ei paljon muuta tehdä kuin grillailla, emmekä silloin käy pahemmin missään fine dining -paikoissa. Syksy ja talvi ovat tälle harrastukselle mitä parhainta aikaa. Olemme sopineet ystäväpariskuntamme kanssa, että syksyn fine dining -kierroksemme alkavat syyskuussa ravintola Pastorista. Kiinnostaako teitä kuulla jälleen ravintolakokemuksista täällä blogissa?

img_5897_0.jpg

– Syksyyn kuuluu myös uusia harrastuksia. Olemme menossa Frida-koiramme kanssa arkitotteleivaisuus-kurssille, jossa opetellaan muun muassa kärsivällisyyttä, odottamista, luoksetuloa ja kunnollista hihnakäyttäytymistä. Vaikka Frida onkin jo 2,5-vuotias, on sillä todellakin petraamisen varaa näissä asioissa. Toivottavasti kurssista on hyötyä niin koiralle kuin omistajillekin. Lisäksi olen menossa neljän kerran valokuvauskurssille, jonka aiheena on valo. Olin viime syksynä pidemmällä valokuvauskurssilla, jossa opeteltiin ihan perusjuttuja, kun taas tämä kurssi on vähän spesifimpään aiheeseen pureutuva. Valokuvaus on kyllä sellainen juttu, jossa haluaisin ehdottomasti kehittyä ja jonka koen vähän sellaiseksi ”heikoksi kohdakseni” bloggaamisen saralla. Toisaalta taas, kun katson vanhempia kuviani, saan aina todeta, että eteenpäin on menty kuitenkin :’) Ja ajattelen niin, että minun blogini on tekstipainotteinen, ja kuvat ovat sitten tässä blogissa vasta kakkossijalla. Mielelläni kuitenkin opin paremmaksi kuvaajaksi ja ehdottomasti myös tykkään kuvailemisesta.

– Myös liikuntaa kuuluu tähän syksyyn. Olen nyt käynyt joka tiistai yin joogassa viereisellä joogasalilla, ja nyt kun Yrjönkadun uimahalli aukesi kesäloman jälkeen, aion ottaa sinne näin aluksi 10 kerran kortin ja käydä siten myös uimassa viikoittain. Yrjönkadun uimahalli on muuten aivan ihana paikka, varsinainen Helsingin salattu helmi! Sieltä on ”tavallisen sisäänpääsyn” sijaan mahdollista vuokrata oma uimahytti, ja uimahytin käyttäjille tarjoillaan ruoka-annoksia pöytiin. Uinnin lomassa vois siis esimerkiksi nauttia lasin simaa ja salaatin kylpytakki päällään. Uimahytin vuokranneilla on myös mahdollisuus käyttää höyrysaunaa, infrapunasaunaa ja puusaunaa. Sovimme työkaverini kanssa, että jonain ankeana syyspäivänä menemme töiden jälkeen vuokraamaan hytin ja hemmottelemme itseämme.

img_5913.jpg

Syksyyn tuntuu mahtuvan niin paljon kivoja juttuja, että ihanan kesän taakse jääminen ei onneksi pahemmin harmita. Odotan innolla kaikkia tulevia kivoja juttuja, ja pikkuisen jo sitä perinteistä syksyfiilistelyäkin, johon kuuluu kynttilät, tunnelmavalot, viltit ja villasukat. Aion kuitenkin viivyttää sitä kautta vielä ihan hetken, koska se kestää kuitenkin sitten aikamoisen monta kuukautta.

Mitä kivoja juttuja teidän alkusyksyyn kuuluu?

-Netta

suhteet oma-elama mieli ajattelin-tanaan
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.