Blogimaailma silloin ja nyt

Yksi parhaista jutuista maailamssa on nostalgiointi. Oli sitten kyseessä vanhat ala-astejutut, nuoruuden lempibändit tai vaikkapa 80-luvun tyyli, on vanhojen muistelu aina yhtä hupaisaa ja toisaalta vähän kaihoisaakin. Yhtenä päivänä nostalgioimme kaverini kanssa vähän Suomen blogiskenen muuttumista, ja totesin, että aihe on niin herkullinen, että siitä pitää kirjoitella vähän omaan blogiinkin. Aihe on toki myös sellainen, jota säännöllisesti blogeissa kolutaan ja jokaisella on siihen oma näkökulmansa, tässäpä omia mietteitäni Suomen blogiskenestä silloin joskus ja nyt.

img_6187.jpg

Itse törmäsin blogeihin ensimmäistä kertaa noin kymmenen vuotta sitten. Mielestäni yksi tärkeä vaikuttaja blogien syntyyn oli silloinen Tyylitaivas-sivusto, jonne muodista innostuneet nuoret naiset perustivat oman profiilin ja postasivat päivän asu -kuviaan ja kommentoivat muiden tyylejä. Samaan aikaan syntyivät Suomen ehkä ensimmäiset muotiblogit, joissa esiteltiin myös lähinnä päivän asu -kuvia sekä uusia ostoksia. Itse liityin myös Tyylitaivas-sivustolle ja perustin oman pienen muotiblogini. Ensimmäiset muotiblogit Suomessa olivat kaikki tosi samanlaisia: itselaukaisimella otettuja päivän asu -kuvia, ostosesittelyä, unelmatyyli-kollaaseja ja joskus esimerkiksi ruokakuvia. Asukuvissa hauskinta oli se, että suurin osa leikkasi niistä aina oman päänsä pois ja blogia pidettiin täysin anonyymisti, koska se täällä Suomen takapajulassa oli vielä vähän ”noloa”. Näin oli omalla kohdallanikin; olin kotoisin pieneltä paikkakunnalta, jossa kaikkea vähänkään erilaista katsottiin aina kieroon. En uskaltanut kertoa blogista kenellekään ja keksin mitä hassuimpia tapoja napata asukuvia yksin itse itsestäni. Editoin aina pääni pois kuvista enkä koskaan kertonut nimeäni tai asuinpaikkaani blogissa. Koska blogin pitäminen täysin ”salassa” oli hankalaa, päädyin lopulta poistamaan koko blogini.

img_2392.jpg

Asukuvista tulee mieleen myös se, kun eräällä bloggaajalla oli söpö tyyli ottaa kaikki kuvat seisten pienellä jakkaralla. Tätä maneeria esiteltiin aikoinaan Helsingin Sanomissa asti. Jossain vaiheessa jotkut bloggaajat uskalsivat alkaa näyttämään koko naamansa kuvissa, mutta alkuun niin, että katsottiin aina jonnekin kaukaisuuteen, eikä suoraan kameraa kohti. Miehistä käytettiin yleensä aina etukirjainta koko nimen suhteen.

Suomen blogiskenessä ihan ensimmäisenä muotiblogina mainitaan usein Precious Girl, ja hänen blogiaan luin itsekin. Sitten blogeja alkoi tippua muitakin, ainakin Nelliina, Ranna, NFV, Focus on Fashion, Pupulandia, Auroran henkarit, TyylitELLEN, MFF ja Fashionweek. Blogeja seurattiin Blogilistan kautta ja ainakin itse pyrin lukemaan aina joka ikisen postauksen lempiblogistani. Blogit olivat pieniä ja miten ihanaa olikaan, kun bloggaajat ehtivät aina vastata kommentteihin nopeasti ja kommenttibokseissa käytiin keskustelua mistä milloinkin. Toisaalta ensimmäiset bloggaajat saivat myös ihan hirveästi kuraa niskaan, kun anonyymit kommentoivat välillä todella ilkeästi milloin mitäkin. Bloggaajat saivat paljon kateutta ja pahoja puheita osakseen.

Suurta ja mahtavaa oli, kun joku bloggaaja joskus sai jonkun pienen tuotepaketin arvottavaksi lukijoilleen, ja kaikkiin kilpailuihin olikin tietysti pakko osallistua. Itsekin sain oman muotiblogini ollessa vielä pystyssä makeislähetyksen eräältä tehtaalta, jotta kirjoittaisin heidän tuotteistaan. Huvittavaa sinäänsä, koska blogillani tuskin oli kovinkaan suurta lukijakuntaa.

Pikkuhiljaa bloggaajat alkoivat myös yhdistää voimansa ja järjestää blogimiittejä ja muita, ensin tosi pienellä budjetilla ja omin voimin, sittemmin ne siirtyivät sponsoreiden järjestämiksi, toinen toistaan hienommiksi tapahtumiksi.

img_3102.jpg

Vaikka ensimmäiset blogit olivat aluksi vähän räpellystä, oli siinä kotikutoisuudessa jotain niin sympaattista ja paljon sellaista, jota nykyään kaipaa blogimaailmaan. Ei ollut vielä liian siloteltua pintaa, samanlaisia muokattuja kuvia ja samoja mainoskampanjoita kaikissa blogeissa. Kukaan ei saanut vielä hommasta rahaa, vaan kaikki perustui harrastukseen ja aitoon intoon. Kuvat olivat ehkä vähän tärähtäneitä, mutta niissä oli sitä jotain aitoa ja todellista. Nykyään tuntuu usein, etten löydä seurattavia blogeja, koska kaikki blogit ovat niin samanlaisia, kuvia ja sisältöään myöten. Moni blogi, joita silloin seurasin, on jäänyt pois suosikeistani, koska en tykkää liian siloitellusta pinnasta tai täynnä yhteistöitä olevista blogeista. Toki on valtavan hienoa ja upeaa, että niistä alkuajan harrastusmuotoisista blogeista on tullut joillekin leipätyö!

img_5615.jpg

Toisaalta blogeihin on tullut myös hurjasti sisällöllistä variaatiota. Kun ihan aluksi lähes kaikki blogit tuntuivat käsittelevän muotia, on nykyään blogeja joka aiheesta: perheblogeja, sisustusblogeja, urheilublogeja.. You name it. On myös hienoa, että blogit ovat nykyään niin arkipäivää, ettei kenenkään tarvitse enää salailla ja häpeillä pitävänsä blogia, ja suurin osa bloggaajista esiintyykin blogeissaan ihan omalla nimellään ja naamallaan.

Omia lempiblogejani tänä päivänä ovat muun muassa Uusi Kuu, Kaikki mitä rakastin, Isyyspakkaus, Homevialaura, Vihreä Talo, Cosy Home ja Aamukahvilla. Mutta kaipailisin joukkoon lisää ehkäpä hieman pienempiä blogeja. Kysyinkin teiltä vinkkejä, osaatteko suositella joitain rennon letkeitä lifestyleblogeja? Myös oman bloginsa saa mieluusti ilmiantaa. Ja hei, mielelläni nostalgioisin vielä lisää tästä blogiskeneaiheesta. Jatketaanko kommenttiboksissa? :)

Ps. Postauksen kuvat Instagramistani, @nettafrancesca.

kulttuuri suosittelen hopsoa ajattelin-tanaan
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.