Everything will be ok in the end.

Voi tätä elämää! On se vaan niin hassua. Niin arvaamatonta, epämääräistä ja jännittävää. Koskaan ei tiedä, mitä seuraavan nurkan takana odottaa. Viime vuosina on tuntunut, että yleensä nurkan takaa pilkistää milloin mikäkin ikävä tai raskas juttu. Mutta kun jaksaa hetkeksi pysähtyä miettimään, niin onhan siellä lymyillyt vaikka mitä mahtaviakin asioita: ihania hetkiä ystävien kanssa, matkoja, onnistumisia opiskeluissa ja vaikka mitä. Ja näyttäisi siltä, että parempaa on vain tulossa! Sain eilen hyviä ja ihania uutisia, jotka pistävät kovasti hymyilyttämään (ja ehkä ihan vähän jännittämäänkin).

f-thought_sep-021-640x250.jpg

Siksi haluankin tänään harmaana ja ankeana keskiviikkopäivänä sanoa teille ihmiset, että älkää koskaan lannistuko! Elämä yrittää vielä moneen kertaan kaataa teidät sinne syvimpään ja likaisimpaan kuralätäkköön, mutta sieltä on vaan noustava joka ikinen kerta, ja uskottavaa siihen, että vielä tulee se aika kun asiat ovat jälleen hyvin ja loistavasti. Ja se tulee! Siihen voi mennä päivä jos toinenkin, ehkä viikko tai kuukausia, vuosiakin kukaties.. Mutta silti, on satavarmaa, että hyvät asiat löytävät tiensä luoksesi jossain vaiheessa. Ja silloin ne voivat tullakin yhtäkkiä moninkertaisina.  Muistakaa: ”Everything will be ok in the end. If it’s not ok, it is not the end”. Alan hitaasti uskoa, että minun ”loppuni” voisi olla nyt.. 😉

happiness-quotes-thoughts-hurts-life-surprises-best-nice-great.jpg

En ehkä ole täysin samaa mieltä ylläolevan sitaatin kanssa. Tottakai elämässä saa haluta, toivoa ja odottaa asioita! Mutta oman elämänkokemukseni perusteella näyttäisi siltä, että usein asiat tapahtuvat odottomatta. Niin hyvät kuin huonotkin. Siksi liiasta suunnittelusta voisi olla hyvä jossainmäärin luopua. Tai ainakin hyväksyä se, että asiat hyvin harvoin menevät niin kuin ajattelet niiden menevän. Vesa-Matti Loiti toteaa eräässä biisissään ”..aina tulee jotain, se vaan menee niin..”, mikä lienee erittäin totta.

Eräs viisas ihminen sanoi kerran, että aikuisen ihmisen elämäntehtävä on oppia sietämään epävarmuutta, ja sitä tässä olen itsekin joutunut opettelemaan. Lapsiahan suojellaan kaikelta ikävältä ja uutisia siloitellaan heidän korvilleen sopiviksi, mutta toista se on meillä aikuisilla. Tulee mieleen myös Olavi Uusivirran biisi On niin helppoo olla onnellinen, jossa hän laulaa ”mä voin suunnitella mun koko elämän, vaimon ja viran ja talonkin, mut kaikki menee toisin, joku suunnittelee mua paremmin”. Vaikka kaikki ei todellakaan mene suunnitelmien mukaan, niin ehkä kaikki lopulta menee niinkuin on parasta ja niinkuin kuuluukin. Tai ainakin melkein kaikki.

Ja juuri tuo elämän arvaamattomuus voi olla myös aika ihanaakin toisinaan: jotain hyvää tapahtuu silloin kuin vähiten sitä odotat. Kun olet jo melkein heittämässä lusikan nurkkaan, niin jotain loistavaa tulee eteesi. Tai kun teet suuren ja pelottavan päätöksen, ja yhtäkkiä kaikki järjestyykin parhain päin, aivan kuin universumi haluaisi sanoa päätöksesi olevan oikea.

cropped-inspirational-quotes-always-remember-that-a-rainbow_thumb2.jpg

En toki suosittele vain odottelemaan kotisohvalla, että jotain mahtavaa tippuu syliin. Opiskelu johtaa valmistumiseen, kova työnteko yleensä palkitaan ja harrastuksissakin menestyy vain harjoittelemalla paljon. On paljon asioita joihin voi itse vaikuttaa. Ja sitten on niitä, joihin ei niinkään voi. Mutta aina voi vaikuttaa omaan asenteeseensa, ja se yleensä vaikuttaa kaikkeen muuhunkin. Kannattaa kerätä ympärilleen asioita, joista saa voimaa ja positiivista energiaa vaikeinakin hetkinä. Ja ihmisiä, jotka tukevat ja ymmärtävät.  Ja pitää jaksaa nousta sieltä kuralätäkön pohjalta yhä uudelleen ja uudellen. Tänään olen onnellinen, että olen jaksanut. Harjoittelu loppuu perjantaina, ja saan käyttööni paljon tämänhetkistä enemmän vapaa-aikaa. Positiiviset muutokset häämöttävät edessä ja olen uteliaan hämmästynyt uuden edessä. Bring it on, elämä! Olen valmis.

suhteet oma-elama mieli syvallista
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.