Mökkipuutarhassa juuri nyt
En ole pitkään aikaan kirjoitellut puutarhakuulumisia mökiltä, vaikka tuntuu että toukokuun alun jälkeen puutarhanhoito on ollut se harrastus, jota olen tehnyt kaikkein eniten. Toukokuussa kirjoitin kyllä perhoskeitaasta ja mökkikauden aloituksesta (ja samassa hieman mökkipihan puutarhasuunnitelmista), mutta muita puutarhajuttuja en ole vielä tänä kesänä jakanut! Nyt on siis ehdottomasti korjattava tilanne, koska puutarha on ihan lempipaikkani tällä hetkellä. Siellä hoidetaan kasvimaata, kastellaan kasveja, ajetaan ruohoa ja käytetään trimmeriä, grillataan ja syödään, pelataan krokettia, istutaan pihakeinussa tai puutarhatuolissa lukemassa ja ihan vain ihastellaan ympärillä vallitsevaa vehreyttä ja kauneutta.
Olen ostanut mökkipihalle tänä vuonna hieman uusia kasveja mökkimme vieressä sijaitsevalta kauppapuutarhalta. Yksivuotisiksi kesäkukiksi olen ostanut kuvassa näkyvän pelargonian lisäksi toisen pelargonian sekä krysanteemeja. Lisäksi ostin 15 mansikantaimea ja 3 pionia. Perennat ovat siitä helppoja kasveja, että ne ovat monivuotisia ja ilmestyvät vuosi toisensa jälkeen esiin samassa paikassa.
Alla olevassa kuvassa näkyy ikivanha, ruosteinen pihakeinumme, joka on pitkän to do -listamme häntäpäässä. Ripustin keinuun toukokuussa Cilla’s-sisustusliikkeestä ostamani ihanan luonnonläheisen tuulikellon ja sittemmin myös vähän valoja. Sitä, mitä et voi peittää, kannattaa joskus korostaa. 😉
Kolme tänä vuonna ostamaani pionintaimea ovat vielä melko pieniä eivätkä luonnollisestikaan kuki vielä tänä kesänä, mutta samassa rivissä niiden kanssa on myös neljä ikivanhaa pionipuskaa. Ne olivat kuvanottohetkellä nupullaan, mutta sittemmin osa nupuista on jo auennutkin, ja juhannuspöydässämme komeilikin ihania oman mökkipihan pioneita. En tiedä, onko mitään toista näin ihanaa kasvia olemassakaan! Lienee lempparini, kun se on tällä hetkellä ainoa monivuotinen perenna, jota olen pihalle ehtinyt ostaa ja istuttaa.
Myös päivänkakkarapelto on täydessä iskussa. Pihallemme nousee todella paljon päivänkakkaraa, ja ikuisuuskysymykseksi muotoutuneekin, paljonko niistä ajetaan ruohonleikkurilla tai trimmerillä pois, ja paljonko niitä jätetään ja mihin kohtaan. Ne tuovat kyllä kivasti väriä, mutta myös kasvavat todella korkeiksi ja ovat vaikeita poistaa jälkikäteen. Tällä kertaa jätettiin muutamia isoja alueita, mutta kuitenkin vähemmän kuin viime vuonna.
Myös vanhaa ruskoliljaa löytyy mökkipihaltamme, sekin kun on varsinainen perinnekasvi. Se kukkii kauniisti jo nyt, mutta myös avautumattomia nuppuja löytyy vielä. Tämä on tosi perinteinen kasvi ja muistan tätä olleen myös mummolani pihassa. Istutin keväällä muutamia liljan sipuleita suoraan maahan, mutta saa nähdä tuleeko niistä koskaan mitään. Nämä liljat ovat kukkineet tällä tontilla varmaan jo pienen ikuisuuden, ja ilman minkäänlaista hoitoa ne kukkivat kauniisti yhä vain.
Viime vuonna kirjoittelin saunattoman kesämökin pelastajasta eli ulkosuihkusta. Suihku kaivettiin pari viikkoa sitten esiin, ja helteisen päivän jälkeen sillä jo suihkuteltiinkin. Kuumana päivänä vesi oli lämmennyt aurinkokennon avulla hyvin, joten saimme miehen kanssa molemmat pestyä remonttipölyt pois itsestämme. (Selvyyden vuoksi – uima-asut päällä, heh). Kuvassa näkyvä paikka ei itse asiassa ole ihan suihkun ”oikea” paikka, vaan se laitettiin siihen siksi, että se ehtisi kerätä tarpeeksi auringonvaloa. Tämä on ollut kyllä varsinainen pelastajamme siihen saakka, kunnes saamme joskus saunan.
Kasvimaallekin kuuluu hyvää. Olemme istuttaneet perunaa, sipua, salaattia, rukolaa, basilikaa, hernettä ja kurkkua sekä tietysti ostamani mansikantaimet. Nyt vain odotellaan satoa. Istutin kasvimaan keskelle, omenapuun alle samettikukkia, koska ne toimivat kasvimaalla tuholaisten karkoituskasveina. Ja tietysti ne myös näyttävät aika kivalta tuossa ja tuovat vähän väriä.
Puutarhassa ihanaa on se, että se näyttää erilaiselta koko ajan. Meidän puutarhassamme kasvaa paljon vanhoja perinnekasveja ja perennoja, ja ne kaikki kukkivat eri aikaan. Vähän väliä jostain putkahtaa esiin jotain uutta väriä, enkä vieläkään ole oppinut muistamaan, missä kasvaa mitäkin ja mihin aikaan. Niinpä mökille meno on aina jännittävää, kun pihapiiri muuttaa muotoaan jatkuvasti. Tarkoituksenani on pikkuhiljaa lisätä pihalle myös enemmän omia suosikkikasvejani ja muokata pihaa muutenkin omannäköisemmaksi, mutta kuitenkin vanhaa arvostaen ja pihapiirin historiaa kunnioittaen.
Lisää puutarhakuulumisiani voit seurailla Instagramini puolella, varsinkin Instagram Storyjen puolella olen aika aktiivinen juurikin mökillä.
Ihanaa iltaa <3
-Netta / Instagram @nettafrancesca
Lue myös:
Perhoskeidas saapui puutarhaamme
Suomen kesä on puutarhurille liian lyhyt
Terveisiä mökiltä & puutarhasta