34. Băile Herculane – salainen kylpyläkylä
Pakupäiväkirja 34.
Olimme lähteneet Branin kylästä ajelemaan pikku hiljaa kohti Serbian rajaa. Vielä olisi edessä kuitenkin muutama yö Romaniassa. Nyt jäätiin yöksi Filiasin kylästä vähän matkaa eteenpäin pienen kirkon pihalle. Päänsärky oli kova sillä koko matkan joka paikassa poltettiin jotain. Pääteltiin että ihmiset polttavat roskia sillä roskapönttöihin täällä ei paljon törmää, mutta ei myöskään järjettömiin roskaläjiin. Haju on myös aika funky, ei mikään puun poltosta lähtevä tuoksu. Kaikki kylät ja tien pientareet joiden ohi ajettiin olivat melko savuisia.
Herättiin kirkon juurelta kanojen ja kukkojen kotkotuksen keskeltä. Ilma oli edelleen savuisen tunkkainen. Päänsärky oli kammottava. Olin jo nöyrtynyt syömään särkylääkkeitä kuin karamelleja mutta särkyinen olo päässä ei hälventynyt hyvistä ja pitkistä yöunista huolimatta. Ajomatkalla ei voinut pitää ikkunoita auki koska savukrääsä haisi joka suunnassa. Pian saavutettiin Tonavan joki jonka vartta ajeltiin aika pitkään. Joen toisella puolella näkyi jo Serbia. Rompetrolilla tankattiin 384,92 leulla bensaa eli noin 77€.
Băile Herculane on romanialainen kylpyläkaupunki, jonka parantavina pidetyt kuumat lähteet tunnettiin jo roomalaisten aikoina. Roomalaiset ottivat paikan lomakohteekseen, ja Băile Herculanesta löytyy yhä heidän rakentamiaan altaita. Kylä on lähestulkoon puoliksi hylätty. Kommunistivallan romahdettua alkoi paikalle tulla paljon yksityisiä hotelleja. Yksityistäminen ei ole täysin onnistunut, monet upeat rakennelmat lojuvat nyt tyhjillään. Noin viidentuhannen asukkaan kylä on silti yhä terveyslomailijoiden suosiossa. Itse tykkäsin erittäin paljon tuosta kylän kontrastista jossa uusi ja vanha sekoittuvat täysin. Voisi sanoa että puolet kaupungista oli täysin hylättyä rakennelmaa. Suuria kerrostaloja ja hotelleja tyhjillään.
Heti Herculanen kaupan pihalla kun autosta ulos astuttiin ilmassa leijui kuumille lähteille ominainen kemiallinen tuoksu!! Monethan sanovat että lähteet haisevat pahalta mutta tuohan selvästi riippuu siitä minkälaisten kemiallisten yhdistelmien altaalle sitä on päätynyt. Välillä kadulla kävellessä nenään leimahti todella friikkejä tuoksupilviä, mutta suurimmaksi osaksi hajut olivat täysin miellyttäviä. Altaassa johon päädyimme pulikoimaan ei mielestäni haissut yhtään miltään.
Päivän nippelitieto: balneologia tarkoittaa kylpytiedettä. Balneum = kylpy ja logia = oppi. Herculeen reissun jälkeen minusta kehkeytyi oman elämäni balneologi, tietämykseni kuumista lähteistä kasvoi huomattavasti sitten Muumi-aikojen, joten tässä teillekin mielenkiintoista faktaa lähteistä. Geologisesti suurin osa Romanian kylpylöistä on muodostunut maan suolakerrokseen. Kylvyistä nautitaan suolajärvissä joita ilmestyi kun suolakaivosten seinät romahtivat. Eri paikoissa löytyy erilaisia lämpimän veden kemiallisia yhdisteitä ja niitä käytetään eri sairauksiin. Romaniassa on lähes 2000 lähdettä, eniten Euroopassa. On kylmiä ja lämpimiä, hiilihappopitoisia, alkaalisia, sulfa-, jodi-, rauta- ja rikkipitoisia sekä sulfaattisia vesiä. Vesi lämpenee kulkeutuessaan syvällä maankuoressa kuumien kivien läpi. Tuliperäisillä alueilla tuo vesi saattaa joutua kosketuksiin jopa magman kanssa.
Kallioiden sisältä tulevaa kuumaa vettä ohjataan putkilla ja ränneillä haluttuihin paikkoihin. Herculanessa näki vähän siellä sun täällä vesilätäköitä mihin kuka tahansa kaduntallaaja voi vetää itsensä saukoksi lammikon pohjalle. Suuntasimme juurikin tällaiseen paikkaan, Hotel Romanin vieressä olevaan ”katukylpylään”. Tuo kohta ei ole millään tavalla viereiselle kylpylälle kuuluva vaan sinne saa kuka tahansa mennä polskimaan. 🐳
Hyvin kuumat lähteet voivat olla myös vaarallisia. Niistä aiheutuu palovammoja ja onpa kuolemantapauksiakin ollut. Tämäkin vesi oli suorastaan liian kuuma, melkein kiehuvaa. Itse en mennyt noihin ”tehtyihin” altaisiin ollenkaan koska vesi oli omalle nahalle liian kuumaa. Löysin kiven kolosta hyvän paikan jossa kuuma ja kylmä vesi sekoittuivat juuri sopivan lämpöiseksi. Tuolla poreissa istuin melko pitkään, niin kauan suolapatsaaksi kangistuneena että pieni kalakin tuli viereen ihmettelemään.
Ruokaa ja parantavia lähteitä, päänsärky alkoi olla tiessään. Ennustus: tullaan molemmat olemaan parin päivän päästä hirmuisessa flunssassa. Varmasti hämäävä kun istuu tulikuumassa vedessä mutta ilma on noin muuten melko viileää joten kai tuossa kipeäksi itsensä näin syksyllä voi saada. 😄😄
Todellista katukaupittelua!
Tykästyin tuohon keltaiseen rakennukseen .. Se on kuin suoraan jostain Liikkuva Linna -animaatiosta. 🤌
Ylhäällä hieno kontrasti jossa etualalla täysin uusi ravintola ja takana rapistuu varmaan koko Herculanen upein rakennus, hylätty kylpylä Neptune.
Katukissanpennut ovat tietysti surullinen näky. Tuolla oli oikein iso pentue. Ensimmäisen kerran törmättiin katukissanpentuihin Budapestissa. Koiranpentujakin on muutamia näkynyt. 😢
Yläpuolinen pitää paikkansa! Tykkäsin Baile Herculanen viboista. Koko kylä oli kuin suuri rapistunut ulkoilma -spa, suurten vuorten välissä oleva salainen kylpyläkaupunki. Ilmassa tuoksui parantavat mineraalit. Ihmisiä loikoili kylpytakeissa ja uikkareissa siellä täällä. Bailessa olisi varmasti saanut nukkua rauhassa. Kylän eläimetkin vaikuttivat jotenkin hönteiltä ja tuttavallisilta, varmaan kun ovat hengitelleet koko elämänsä terveellisiä kaasuja. Fiilis tuonne nukkumaan jäämisestä oli vähän 50/50. Kadulla tuli joku todella outo ukkeli juttelemaan meille, varmaan hänenkin päänsä oli vähän suolojen pehmentämä. Kumpikin otti tuon oudon kohtaamisen merkkinä siitä että aika jatkaa matkaa eteenpäin. Pian ajeltiinkin pilkkopimeydessä sankan metsän keskellä pitkin serpentiiniteitä. Unelmatilanne on aina että yöpaikka on löytynyt ennen pimeyden tuloa! Aina tuo ei onnistu jos pimeys ilmaantuu sormia napsauttamalla. Ensi kerralla laitan kuvia Baile Neptunesta, paikalla olleesta hylätystä massiivisesta kylpylästä. 🐳
–