75. Jasmiininkukkia hautausmaalla
Pakupäiväkirja 75.
Eräs yöpaikkamme sijaitsi Alicanten lentokentän lähettyvillä, hautausmaan vierellä. Lähdin illalla tuonne hautuumaalle kävelemään. Vaikka ulkona oli lähes pilkkopimeää pystyin toteamaan että se oli kaunein hautausmaa jossa olen käynyt. 🙏 Espanjassa haudataan pitkin seiniä joten hautausmaa oli todella siisti ja organisoidun näköinen. Kukkia ja tekokasveja on siististi seinillä ja noin muuten pihaa täyttävät hienot istutukset. Ympäristöstä on saatu tehtyä todella rauhoittava. 🌸
Jopa ilmassa tuoksui hyvältä. Tuoksu oli tuttu ja mietin voiko olla tottakaan että hautausmaalla tuoksuu jasmiini. Ehkä suitsukkeena tuon vielä ymmärtäisin mutta tuoretta jasmiinia en ole koskaan edes nähnyt. Suoraan silmieni korkeudella kasvoi köynnöstä pienine valkoisine kukkineen ja jasmiiniahan se todellakin oli.
Jasmiininkukka! 🌼 Olin löydöksestä yhtä häkeltynyt kuin silloin, kun löysin laventelia Kroatian autotien varrelta. Olen jostakin syystä ajatellut että jasmiinia ei edes erityisesti kasvaisi muualla kuin Intiassa. Jasmiinin tuoksu saa itseni aina häkellyksiin sillä aivoni liittävät tuon todella voimakkaasti hyviin muistoihin. Barbados ja parhaat intiaanikesät. Lähetän lämpöä ja rakkautta Mustekalakallion soturille.. 🙏 Eteerisistä öljyistä jasmiiniöljy on ehdottomasti suosikkejani laventelin ja opiumin lisäksi.
Lempikeksini jäätelömuodossa… Niin kuin Antillekin jo totesin: Filipinokset mielummin kekseinä jatkossakin. Alicanten yöpaikka oli hyvä tasainen parkki hiljaisessa puiden katveessa. Tuolla ei käynyt ketään muita paitsi poliisi pyörähti aamulla paikalla, niin kuin monella muullakin yöpaikalla on pyörähtänyt. 😁 Alicanten läpi oli hauska ajaa sillä tunnistimme todella paljon paikkoja joissa viime vuonna hengailtiin. Tuolta suunnattiin Elcheen ja Torreviejaan … suolapatsastelemaan? 🗿 Siitä ensi kerralla.
–