Blogi on muuttanut!

Moikka ja tärkeää tiedoitusasiaa! 😎 Meikämandariinin blogi muuttaa pois Lilystä takaisin juurilleen Bloggeriin. UUSI BLOGIOSOITE: https://eimi-s.blogspot.com/ Syynä tähän on se, että Lilymedia blogialusta on muuttanut uuteen datakeskukseen ja nyt tämä koko sivusto hädin tuskin toimii kunnolla. (Täysin rikki). 😅 Tänne Lilyn sivustolle pääsee hädin tuskin enää edes kirjautumaan sisälle. Myös vanhat blogitekstit ja kuvat heittelevät miten sattuu. Olin näistä ongelmista yhteydessä Lilyn ylläpitoon, ja hetken aikaa he jaksoivatkin viestitellä kanssani. Mutta kun aloin kertomaan mielipiteitäni muutoksista en saanut enää mitään vastakaikua, enkä oikeastaan ratkaisua ongelmiinikaan. GG 👏🙂
Lilyn uusia muutoksia oli esimerkiksi että tykkäys- ja kommenttimahdollisuus otettiin kokonaan pois. 🤔 En näe tässä lainkaan mitään järkeä, sillä kommentointi ja kanssakäyminen ovat melkoisen oleellinen osa blogimaailmaa (ei ehkä omassa tapauksessani), sillä minulle blogi on aina ollut vain ensisijaisesti paikka johon saan kameran sisältöni ”varmaan talteen”. Mutta noin muuten, en näe kommenttimahdollisuuden pois ottamista millään tavalla järkevänä ratkaisuna.
Ensimmäinen blogini oli juuri Bloggerissa mallia essuu.blogspot ja tällä painatettiin menemään monta vuotta putkeen. Ajat muuttuivat, blogimaailma muuttui, myös oma meininki muuttui ainaisesta rappioromantiikasta freesimmäksi, ja tuolloin sain myös kutsun siirtyä tänne Lilyn blogialustalle.
Lily on/oli Trendi -lehden ylläpitämä sivusto ja pitkäaikaisena Trendin tilaajana kuulin kutsun ja päätin tarttua tilaisuuteen. Minulla on ollut nyt blogi monta vuotta Lilyssä, mutta nyt kesällä 2025 Lilyn blogisivustolle tehtiin näitä muutoksia ja tiivistettäköön asia näin: koko sivusto meni hajalle.
Lisäksi en koskaan pitänyt siitä, että Lilyn sivuilla blogipostausten väliin tuli paljon mainoksia, enkä päässyt koskaan kunnolla muokkaamaan blogin ulkoasua oman näköisekseni. Joten Bloggerissa ollaan, paluu juurille! 🌱😁
Bloggerissa on myös paljon fiksumpi ja helpompi systeemi jos haluaa seurata tätä blogia, ja minun on myös helpompi ottaa seurantaan muiden ihmisten blogeja. Kai tämä oli myös tarkoitettu, sillä tietokoneen ulkopuolellakin tuli juuri muutettua uuteen freesiin asuntoon, joten pieni blogimuuttokin on aina paikallaan (noin 10 vuoden välein). 😹 Ainut harmillinen asia on vanhat postaukset jotka jäävät tänne vanhaan blogiin kummittelemaan, mutta niitä pääsee vielä edelleen täällä selaamaan, niin kauan kuin tämä sivusto pysyy jollakin tapaa pystyssä. En aijo poistaa vanhoja postauksiani muuta kuin ehkä sitä mukaan, kun saan niitä siirrettyä uuteen blogiin. 🙂 Esimerkiksi pakupäiväkirjan jätän kokonaisuudessaan tänne, sillä sen siirtäminen Bloggeriin olisi todella työläs prosessi… (Ehkä sitten joku päivä). Tervetuloa seuraamaan uutta blogia Bloggeriin! 🫶🫶😎 https://eimi-s.blogspot.com/