3 x kuukauden kuva – huhtikuu
Kevät on täällä. Mökkipuuhat alkaneet. Kaislasavotta on mökkipuuhista ensimmäinen. Jatkan edelleen tätä mukavaa haastetta, jonka löysin aikanaan Nadinen blogista. Arki soljuu tavallaan. Kaunein, haikein ja surullisin hetki oli hyvän ystäväni tuhkien lasku Aurajokeen.Kuukauden huippuhetki oli hetki, jolloin tajusin, että syksyllä istuttamani tulppaanit puskivat mullasta esiin. Kriittisin hetki osui vappuaattoon: jätevesipumppaamo alkoi piipittää.
Tarkoituksena on tässä haasteessa kerran kuussa julkaista kolme eri kuvaa, joiden kategoriat ovat: Arki, Kuukauden huippuhetki ja Ei mennyt niin kuin Strömssössä.
Arki

Sain kunnian sirottaa tuhkat. En unohda sitä koskaan.
Kuukauden huippuhetki

Ei mennyt kuin Strömssössä
Mökkikausi alkaa veden yhdistämisellä. Uusi mökkimme (rakennettu vuonna 2016) on turvallisesti vesiosuuskunnan piuhoissa. Vanha mökki sen sijaan yhdistetään keväisin uuden mökin putkeen (ja irrotetaan taas syksyllä). Se on meille iso juttu. Ei itse osata.
Vappuaattona alkoi rannasta kuulua pumppaamon piipitystä. Se merkitsee häiriötä.

Arveltiin, että nyt tarvitaan apua. Soitettiin vesiosuuskunnan päivystäjälle. Lopulta vika selvisi. Vika oli tontin ylälaidan sähköpääkeskuksessa. Ei siinä mitään, ei osata sitäkään. Soitto luottosähkömiehelle ja sitten sähkömies ja pumppaamomies puhelimitse ratkaisivat pulman.
Mitä tästä opittiin? On hyvä, että on ammattinsa osaavia ihmisiä, jotka vastaavat puhelimeen ja tulevat vappuaattonakin paikalle tilanteen hoitamaan. Kiitos Tarmo ja Pete.
Elämä on.
Terveisin EijaL