Riittää että olet läsnä – Elämää vanhusten kanssa
Syyskuuhun sijoittuu on monen tärkeän läheisen merkkipäivä. Tajusin niitä miettiessäni kirkkaasti yhden asian. Syntymäpäivälahjaksi riittää, että olet läsnä.
Mummo täytti 91 vuotta, tyttärenytär kokonaiset 10 vuotta ja isoveljensä siinä liki samassa jo 22 vuotta. USA:n miniäkin vanheni yhdellä vuodella.
Mitenkään erityisemmin emme juhlineet. Paketit toki käärittiin jokaiselle. Nopeasti tavattiin, sillä olemme vielä hyvin varovaiset kontakteissamme. Mummon ja vaarin kanssa sentään istuimme illansuussa kahvipöytään. Aiemmin päivällä valmistin kaalikääryleet, jotka myös heille tarjoilin. Ei tarvinnut mummon huonoilla käsivoimillaan sinä päivänä ruuan kanssa puuhata.
Veli soitti Face Time puhelun. Se oli tärkeää. Me täällä paikan päällä nautimme omenapiirakkakahvit.
Kirsikkana kakussa soi ovikello ja mummo sai kukkaset 10-vuotiaan pikkuneidin tuomana. Mummo ja vaari sirkuttivat pitkälle iltaan asti, miten mukava päivä oli ollut. Että pikkuneitikin tuli ja istahti luontevasti Pirkon (Pirkko on rollaattori) istuimelle ja selosti piirtämänsä kortin sisällön. Tässähän se: Syntymäpäivälahjaksi riittää, että olet läsnä.
Niin on pienestä kiinni ilo ja onni.
Elämä on.
Terveisin EijaL
PS: USA:n miniän paketti on ollut matkalla 4 viikkoa. Taitaa ehtiä perille pikkuisen Suvin lokakuun alun 1-vuotispäivään, jos sittenkään. Onneksi laitoin hänen lahjansa mukaan.