Mitä mukaan viikon matkalle – 10 välttämättömyyttä
Matka alkaa siitä, kun päätös on syntynyt. Että nyt on se hetki. Nyt me lähdemme. Päätetään ajankohta, varataan hotelli ja lennot. On runko. Etsitään matkaoppaat, tutkitaan www-sivuja. Piirretään paperille perilläolon päivät ja hahmotellaan, mitä mihinkin päivään kannattaa suunnitella. Mitä viikon matkalle mukaan. On joitain asioita, jotka pitää aina liikkeellä ollessa muistaa. En nyt listaa tähän rokotustodistusta, en liioin todistusta negatiivisesta näytetteestä. Jälkimmäinen stressaa, sillä matkamme ei toteudu, jos näyte on positiivinen.Passi ja tällä hetkellä muut tarvittavat dokumentit kuuluvat tähän kategoriaan myös.Tarkkana saa olla. Kohteena siis New York.

TOP-10 matkalle mukaan
1 Hyvät citykävelyyn sopivat jalkineet. Minulla lenkkarit, joita pidän myös hameen kanssa (jos nyt hametta tulee mukaan ollenkaan).
2 Leppoisat ja kiristämättömät, pitkää lentoa helpottavat housut. Minulla liki collegehousut, mutta astetta siistimmät.Ne voi vaihtaa lentokentän WC:ssä vaikka lempifarkkuihin, jos ei halua collegeissa taxiin mennä.
3 Joka matkapäivälle sukkapari ja pikkuhousut, lisäksi vielä 2-3 paria ylimääräistä. Määrää vähentää, jos aikoo pesettää pyykkiä hotellissa.
4 Hyvät kakkosrintaliivit. Sanomattakin selvää, miksi.
5 Citykävelyyn sopivat kauden vaatteet – mm T-paitoja, neuletakki,tuulta pitävä jonkinlainen takki, minulla Marimekon Unikko.
6 Omat meikit, hiustenpesu- ja -hoitoaineet. Olen joskus hankkinut meikit lähtöterminaalista, kun omat jäivät kotiin. Huolimatta siitä, että tax freessä on ”edullista”, kustannus oli melkoinen. Tähän kategoriaan kuuluu myös oma hiusharja ja hammasharja.
7 Lääkkeet ja englanninkielinen yhteenveto reseptilääkkeistä (saa kätevästi omasta apteekista).Pidän pitkillä matkoilla aikaeron vuoksi mukana myös pari tablettia nukahtamislääkettä.
8 Oma puhelin, Ipad ja niiden latauslaitteet. Lisäksi adapteri.
9 Kirja, mielummin kaksi, omalla kielellä. Paikan päällä pystyy lukemaan ajattelematta vieraalla kielellä. Helpottaa kummasti.
10 Tuliaiset kulkeutuvat omassa laukussa. Takaisin tullessa siinä on sitten paikan päältä hankittuja välttämättömyyksiä.
Hyvin suunniteltu on puoliksi tehty, sanoo vanha sanonta. Miellä on museokäyntien liput varattu jo. Muulla tavoin ei sisään pääse.
Matkan kohokohta on ilman muuta junamatka pientä Suvia katsomaan. Viivymme heidän kotikaupungissaan Philadelphiassa kolme päivää.
Mitä viikon matkalle mukaan – Vielä pitää tehdä hankintoja (ks kohta 3 ja 4).
Elämä on.
Terveisin EijaL