Kesämatkalla Paimiossa – Osa 2: Paimion parantolan uusi elämä
Kesällä (tietysti muulloinkin) kannattaa aina akuutteihin hankintareissuihin yhdistää muutakin mieltä piristävää kuin uusi sahapukki tai painepesuri. Meidän sangen onnistuneesti toteutunut hankintamatkamme Paimiossa päätettiin maittavan lounaan jälkiruokaosuuteen Paimion parantolan tiloissa. Paimion parantola elää uutta kauttaan. Mikä mukavinta, siellä on nyt mahdollisuus myös yöpymiseen henkilökunnan entisissä asunnoissa. Tätä aion kyllä kokeilla.
Parantolan aulatila jaksaa aina innostaa.

Nautimme hyvän lounaan Ravintola Toivossa.

Ruokasali on vaikuttava. Muistan sen sairaanhoito-opintojen yhteydessä tehdyltä tutustumiskäynniltä. Tismalleen sama. Onneksi.


Ruokasalista poistuessa voi ihailla kaunista asetelmaa:


Jälkiruoka nautittiin tutustumalla parantolan kesänäyttelyistä toiseen.Kävimme kokemassa Elina Brotheruksen valokuvateokset, jotka on sijoitettu parantolan entisiin potilashuoneisiin.
Omaan kameraani portaikko näytti kirkkaammalta.

Tulevaan toiseen Paimion parantolaan suuntautuvaan retkeen jätin kaksi muuta mielenkiintoista näyttelyä.
Aalto-huonekalujen alkulähteellä: Pertti Männistön kokoelma Paimion parantolassa
Pertti Männistön maailman laajin yksityinen Aalto-muotoilun kokoelma. Siihen kuuluu yli 1000 esinettä vuosilta 1928-1965. Useimmat nykyisistä Aalto-klassikoista on suunniteltu parantolaa varten.
Parantolan huoneita (pysyvä näyttely)
Näyttelyssä kävijä pääsee tutustumaan 1930- ja 70-luvun museoituihin potilashuoneisiin.
Parantolan ympäristö kannattaa tutkia.Mukavia kävelyreittejä, hienoja rakennuksia. Kuvattavaa riittää.
Paimion parantola elää uutta kauttaan. Ja se on hieno juttu. Ja yöpymisen aion toteuttaa. Siitä kerron sitten myöhemmin.
Elämä on.
Terveisin EijaL
PS
Lisää Paimion näyttelyistä https://paimiosanatorium.com/nayttelyt/
Lisää Ravintola Toivosta