Ihan parhaat mökkihankinnat
Mökillä tarvitaan paljon erilaisia työkaluja. Sen nyt tietää kaikki. Välineitä oli mökille kertynyt 60 vuoden aikana monta varastollista. Niitä sitten kesän aikana poistimme, osan varastokirppiksellä, osan suoraan roskalavalle.

Työkaluja tarvitaan aina. Niiden tulee olla kunnossa ja käyttäminen tulee hallita turvallisesti. Niitä tulee huoltaa, jotta ei käy niin kuin meillä taannoin. Kirveen terä irtosi ja sinkoili ties minne, onneksi vältyttiin vahingoilta. Sittemmin on hankittu uusia kirveksiä.
Perustavaa laatua olevat välineet ovat tällä kuuden (6) vuoden kokemuksella hyvin tuttuja: kirves, lapio, saha (oikeasti monta erilaista), puukko(ja), vasara, harava (paras on sellainen kunnon vanha metalliharava, joustaa), oksasakset, kuokka kukkamaata varten. Rännien putsaamiseen on omin käsin vuonna papu valmistettu ränninpuhdistaja, pitkävartinen keppi, jossa päässä on ränniä pitkin liikutettava töpsötin. Sekin meillä on jalostunut teleskooppivartiseen, johon vielä voi liittää veden (kerran käytetty). Nykyisin homman hoitaa mökkitalonmies.
Todellisen hifistelijän varastossa on viikate (kuten vaarilla), sittemmin jalostunut kotiprofessorilla vasiten kaislojen leikkaamiseen tarkoitettuun vesileikkuriin. Kaislojen tuhoamiseen hankittiin muuten kuluneen kesän aikana vanha tynnyri. Johan paloivat.
Yksi parhaimmista investoinneista on klapikone.
Erilaisia pienvälineitä on myös tarvittu. Niitä varten on kotiprofessori hankkinut oikean sarjan, jotka ovat omassa laatikossaan. Se haetaan juhlallisesti paikalle, kun kootaan esimerkiksi uutta sahapukkia.
Yksi parhaimmista investoinneista on klapikone. Säästää vanhenevaa kroppaa ja nopeuttaa klapien teossa. Enkä voi moittia tuhkaimuriakaan. Oivallinen apuväline sekin.

Työkalujen käyttöön tulee perehtyä perusteellisesti
Uudet hankinnat tämän kesän aikana:
Sähkökäyttöinen oksasaha (isommat on laitettu kiertoon velimiehelle)

Hankimme innoissamme myös painepesurin, jolla terassit ja portaat saadaan putsattua. Homma ei vielä ihan ole hallussa, mutta harjoitus tekee mestarin, toivottavasti.

Metallinen sahapukki, helppo kantaa paikasta toiseen. Piti koota itse (pieni miinus).

Viimeisen hankinta oli kotiprofessorille, joka sai turvasandaalit. Sen verran alkoi klapikoneen vierellä olla varpaat uhattuna.

Näillä mentiin tämä kesä. Mökillä tarvitaan paljon erilaisia työkaluja. Työkalujen käyttöön tulee perehtyä perusteellisesti. Pitää sanoa, että ilman hyvää mökkitalonmies Ernoa olisimme isommassa kuin pulassa. On paljon työtä jota emme a) osaisi ja/tai b) johon emme pystyisi. Itse tehdystä työstä koituu kyllä iloa, mutta jos tulee bursiitti, ei voi muuta kuin levätä. Ja työtä on tehtävä (jos tekee) pienin annoksin. Taukoja pitää olla ja nestettä näillä helteillä kuluu päivässä todella paljon. Turvallisuus ennen muuta.
Millaisia hankintoja sinä olet tehnyt?
Elämä on.
Terveisin EijaL