Parhaat vinkit etävirpomiseen!

Meillä etävirpominen sujuu jo liki perinteisesti. Talon lapset ovat pihalla ja asukkaat seisovat pervekkeilla  ja seuraavat tapahtumaa. Pääovelle tulee kori, jossa on lasten tekemät oksat, sieltä jokainen voi hakea omansa. Turvavälit ja muut ajankohtaiset ohjeistukset ovat tarkasti tiedossa ja niitä noudatetaan. Tarvittaessa muodostamme virpojista pienryhmät ja kellotamme ”esiintymiset”. Hyvä mieli tulee. Palmusunnuntaina 28.3. tapahtuu – toivottavasti muuallakin kuin meillä!

Taloyhtiömme toimi viime vuonna hankkeessa sangen näkyvästi, sillä asia oli esillä peräti valtakunnan uutisten loppukevennyksenä. Linkistä pääset katsomaan mallia vuoden 2020 toteutuksestamme.

Tänä vuonna toimimme samalla tavalla. Muutama vinkki tässä.

Kerrostalossa asuville:

  • Tiedotamme talon asukkaita hyvissä ajoin. Kaikille postiluukusta lyhyt tiedote. Korostamme turvallisuutta ja ohjaamme käyttämään karkkeja, joissa on paperi päällä.
  • Pyydämme lapsiperheitä askartelemaan virpomisoksia.
  • Lapset esiintyvät pihalla. Ohjaavilla aikuisilla on maskit.
  • Asukkaat seuraavat parvekkeelta tai ikkunasta ja heittävät namuset pikkuvirpojille.
  • Namuset voi myös laittaa vaikka muovipussiin ja  pitkän narun päässä tällä ”hissillä” sitten laskea alas. On lapsille tosi jännää!
  • Virpomisoksat laitetaan ulko-ovelle koriin, josta asukkaat noutavat ne itselleen virpomisen jälkeen pääsiäispöytää koristamaan.

Turvallista, hauskaa – kaikki iloitsevat. Talon vanhuksetkin näkevät pikkuiset puput ja pääsiäisnoidat ja muut hahmot.

Omakoti/rivitaloalueille:

  • Portinpieleen tai terassin nurkalle voi laittaa lapun ”Meillä voi virpoa turvallisesti” merkiksi siitä, että  virpojiin on varauduttu.
  • Laitetaan ulos selvästi näkyviin kaksi astiaa/koria, toisessa lappunen ”Tässä palkkiot, vain yksi per virpoja” ja korissa on  paperipääliset karkit. Toisessa lappu ”Virpomisoksat tähän”.
  • Virpomispaikaksi voi osoittaa paikan, josta sisällä olevat voivat nähdä virpojat – ikkunaa tai etuovea voi raottaa lorun aikana ;). Etäisyys pitää sälyä turvaohjeistusten mukaisesti.
  • Asukkaat saavat hakea virpomisoksat korista, kun virpojat ovat tehtävänsä suorittaneet.
  • Ei synny lähikontaktia, ilo on molemminpuolista.

Miten sinä valmistaudut palmusunnuntain virpomiseen ja/tai pikkuvirpojiin?

Etävirpojat – iloa pääsiäiseen  FB-ryhmä syntyi viime vuoden keväällä tarkoituksena kartoittaa etävirpojia ja etävirpomispaikkoja sekä jakaa parhaita vinkkejä ja käytänteitä etävirpomisen toteuttamiseen. Tavoitteena siis lisätä kohtaamisia koronasta huolimatta, turvallisella tavalla, ja tuottaa iloa lapsille, aikuisille ja vanhuksille. Pääset linkistä katsomaan, miten etävirvontaa toteutettiin vuonna 2020 eri puolilla Suomea! Käy kurkkaamassa ja laita ideasi kaikille tiedoksi!

Yhden kerran kokeneena voin vakuuttaa, että kyllä kannatti.

Elämä on.

Terveisin EijaL

puheenaiheet ajattelin-tanaan tapahtumat-ja-juhlat hyva-olo
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.