Tapaus Euroviisut 2015 ja PKN
Kun nyt taas on ovella se Grand Finale Euroviisuista niin ajattelipa Pöllökin kirjoittaa jotain näkökulmaa niistä. Aloitan Iltasanomien Mia Paavosen Kommentilla: Entä jos PKN:n kappale olikin vain huono?
Kirjoituksessa Mia Paavonen kirjoittaa että: ”Osa yllättyi tuloksesta vilpittömästi, toiset huomauttivat arvanneensa tuloksen jo heti helmikuun UMK-finaalin jälkeen.” Pöllö kuuluu siihen jälkimmäiseen ryhmään, joka tiesi tuloksen jo heti helmikuussa. Ei siksi, että Pertti Kurikan Nimipäivät, josta tässä kirjoituksessa käytän vain lyhennystä PKN, on kehitysvammaisten yhtye vaan siksi, että Euroviisut on väärä, niin totaalisen väärä areena lähteä mainostamaan kyseisenlaista musiikkia ja viemään PKN:n sanomaa maailmalle. Virhe oli myös siinä, että PKN esitti biisinsä Suomeksi ja minä suomalaisena tiedän, että rakkaalla äidinkielelläni EI olla KOSKAAN pärjätty noissa peleissä.
https://www.youtube.com/watch?v=v4Y0HOPL5GU
Kun tulos selvisi ensimmäisen semifinaalin lopussa, että PKN ei päässyt Grand Finaliin, alkoi Suomessa suoranainen mielipidesota. Vastakkain olivat nämä ah niin loukkaantuneet fanit ja kannattaja ja sitten ne realistit, jotka tiesivät, että punk ei menesty maailmalla, kyseisessä pelissä, koska sitä kuunnellaan niin marginaalisen pienesti, että oli sitä PKN kuinka sympaattinen ja aito, sille ei heru edes säälipisteitä. Ja olisimmeko me niitä edes tahtoneet?
Eri artikkelien yhteydessä olevista kommentti-osioista olen saanut lukea, että siellä on hyvä huudella, miten Eurooppa ei vain ollut valmiita kehitysvammaisten punkille tai punkille yleensäkään. Suurinta ääntä siis pitävät ne fanit + kannattajat. Mutta entä jos biisi nyt vain oli huono? Eräällä some-sivustolla kommentoin erästä julkaisua, saaden vastaukseksi, että miksi tällä ei pärjätä kun pärjättiin hirviö-rokilla ja parrakkaalla naisella? No, ensinnäkin, Conchita ei ole kokonaan nainen. Toiseksi, Conchita ja Lordi, ovat ilmiöitä, jotka lauloivat englanniksi, heidän esityksensä kesti kauemmin kuin PKN:n 1,30 minuuttia ja heillä oli myös lavashow. Mitään näistä, ei täyttynyt PKN:n kohdalla. Toki he saattavat tästä lähtien olla punkia kuuntelevien piirissä ilmiö, mutta he eivät laulaneet englanniksi eikä heiltä löytynyt lavashowta. Ensimmäisessä semifinaalissa esiintyi myös Romania, jonka kappaletta ei oltu suomennettu, jostain syystä, varmasti siitä, että kääntäjä ei tajunnut romanian kieltä. Tuli sellainen tunne, että mitähän he nyt oikein siinä laulavat. Varmasti samanlainen tunne tuli ulkomaalaisille, he kun eivät takuuvarmalla ymmärrä Suomea ja itse kisapaikalla ei ollut edes mitään tekstitystä. Oma mielipiteeni on, että jokaisen maan pitäisi esittää kappaleensa englanniksi.
Minua hieman ärsyttää, korpeaa tämä hysteria, koska Suomi ei päässyt finaaliin. Missä menee suvaitsevaisuuden raja? Sitä on hyvä olla, sitä en kiellä, mutta onko tämä nyt jo liikaa? Että koska kehitysvammaiset eivät päässeet finaaliin yksinkertaisesti huonolla biisillä, niin koko muu maailma on ahdasmielisiä, asennevammaisia paskoja. Pitääkö huonolla biisillä päästä finaaliin koska esiintyjät ovat mitä ovat.
Kommenteissä huudellaan myös sitä että PKN on sympaattinen, aito ja että jotkut tahot viettäisivät aikaansa mieluummin heidän kanssaan kun minkään kiiltokuvapojujen kanssa.
Aitojahan he toki ovat, koska eivät muuta osaa. Toisaalta, eräässä lehdessä oli artikkeli jossa kerrottiin, että PKN ottaa rennosti, lainausmerkeissä että ”Tuolla he juovat aulassa viskiä”. Antaa kyllä hyvän kuvan Suomesta. Meidäthän tunnetaan muutenkin maailmalla juoppojen luvattuna maana. Ja sitten ovat vielä ne pierujutut. Aitoa on aitoa, mutta osoittaa kuuntelijan aikuismaisuuden tason, jos kaikennäköinen pissa, kakka ja pierujutut vielä naurattavat, kuten luin eräästä lehdestä, poikien naurattaneen erinäisiä medioita.
Mitä seuraavaksi? Kun kerran on kokeiltu kehitysvammaisten punkia, lähetämmekö seuraavana vuonna kisaan pultsareista kootun bändin? Jos he eivät pärjäisi, tulisiko heidän putoamisestaan yhtä suuri kohu kuin tämän vuotisesta fiaskosta? Koska let’s face it, PKN:ää ei olisi valittu edustamaan Suomea, jos he eivät olisi olleet kehitysvammaisia. Bändissä ei ole siis muuta erikoista. Jos he olisivat olleet terveitä ihmisiä, jotka örisevät lavalla Suomeksi 1,30 minuuttia, heitä ei olisi noteerattu mitenkään.
Mutta vaikka PKN ei voittanut, he voittivat silti, sanovat jotkut kaikkein kiihkomielisimmät. Saivathan he sentään sanomaansa vietyä maailmalle. Mutta, mietitäänpä, saivatko kuitenkaan? Toki heidät noteerattiin monenkin maan mediassa, mutta vuoden kahden päästä, muistaako heitä enää kukaan? Jotkut toteavat, että eihän tuo tapahtuma kuitenkaan ole mikään suuri tapahtuma. Jenkeissä esimerkiksi ei tiedetä kisasta mitään. No, ääni olisi ollut aivan toinen kellossa jos PKN todella olisi voittanut. Ja mitä sitä edes osallistua, jos ei kerran tapahtuma merkitse mitään, jos se ei ole isokaan asia. Joten, mitä he lopultakaan voittivat?