Last women standing
Niinhän siinä sitten kävi, että ennustin totaalisen väärin. Se tuskin on yllätys kenellekään. Jalkapallon naisten MM-finaalissa kohtaavat huomenna Yhdysvallat ja Alankomaat. Mitä on odotettavissa?
Olisi helppo ennustaa ottelusta Yhdysvaltojen täydellistä hallintaa. Heidän pelissään on jotain vastustamatonta voimaa ja taitoa. Kaikki osa-alueet toimivat jopa niin, että otteluita voitetaan ilman sen hetkistä joukkueen parhaimmassa vedossa olevaa pelaajaa. Voisiko tällainen ennakkoon saavutettu henkinen ylivalta kostautua? Toivon ainakin niin. Yhdysvaltain peli on hetkittäin lähellä lesoilua ja ylimielisyyttä (vrt. teen juonti-tuuletus). Toisaalta, pieni tai joskus suurempikin ylimielisyys on tuonut mukanaan voittoja ja menestystä miesten puolella (vrt. CR7, Ibrahimović). Ylimielinen nainen on ihan yhtä lailla oikeutettu menestymään.
Voitaisiin ajatella, että huomisen ottelun voitolla olisi suurempi merkitys Alankomaille kuin Yhdysvalloille. Kyseessä olisi maan ensimmäinen jalkapallon maailmanmestaruus. Toisaalta Yhdysvaltojen joukkue on ollut kisojen aikaan myös poliittisen keskustelun kohteena. Välierässä penkillä olleen Rapinoen sanoin: ”Ei maailmanmestaruutta voi voittaa ilman homoja.” Yhdysvaltojen maailman mestaruudella voisi siis olla Yhdysvaltojen sisäpolitiikan ja yleisen julkisen keskustelun kannalta suurempia vaikutuksia. Nämä vaikutukset olisivat tervetulleita aikana, jolloin ennakkoluulot, rasismi ja naisten oikeuksien polkeminen ovat tapetilla.
Kävi ottelussa miten tahansa, toivon seuraavaa:
- Tasainen peli. Siis niin, ettei voittaja ole selvillä heti ensimmäinen 15 minuutin aikana.
- Monia maalitilanteita. Maaleja ei ole jalkapallo-ottelussa pakko tulla paljon, mutta maalitilanteita mielellään enemmän.
- Täydet katsomot. Kisat ovat jo nyt saaneet suuresti näkyvyyttä. Alankomaista pääsee suoraan mantereen kautta pelipaikoille Lyoniin. Toivottavasti kisojen aikana kotikatsomoissa asti tuntunut lajin profiilin nosto näkyy myös katsomon penkeillä.