Uusintastartti
Valioliiga alkaa tänään. Ihmiskunnan historiassa näitä sanoja on tuskin koskaan lausuttu juhannusviikolla. Kaikkina aiempina vuosina kausi on tässä kohtaa ollut jo käärittynä kasaan pitkään ja mestaruusjuhlatkin juhlittuna. Nyt eletään eri elämää.
Liiga jatkuu tuplapeliviikolla, jossa tietyillä neljällä joukkueella on kaksi peliä yhtä kierrosta kohden. FPL soi armeliaasti kaikille pelaajille rajattoman mahdollisuuden vaihtoihin kauden toisessa aloituksessa. Käytin sen hyväkseni, mutta en tiedä vielä tuottaako se tulosta. Yritän kuitenkin pitää mielessä omat ajatukseni karanteenin syövereistä. Tuolloin vannoin, että jos kausi vielä jatkuu niin lupaan nauttia peleistä ja olla stressaamatta. Teen parhaani ja katson mihin se riittää.
Kaikkeen liittyy vielä paljon epävarmuutta. Jos brittien tartunnat lähtevät äkkinäiseen nousuun, liiga perutaan varmasti. Nyt ottelut pelataan tyhjille katsomoille ja vaihtojakin saa olla viisi kappaletta ottelussa. Koronan tultua säännöt ovat muuttuneet. Tähän kaikkeen liittyy silti kaunis ajatus siitä, että aina on uusia alkuja. Valioliiga on ikään kuin symboli Fenix-linnun nousulle tuhkasta. Kaksi kuukautta sitten pelkäsin läheisteni hengen puolesta. Edelleen pelkään ajoittain, mutta elämä alkaa pikku hiljaa vetämään puolelleen. Kaikki alkaa uudestaan. Koskaan ei ole liian myöhäistä. Voin edelleen (hyvin suurella todennäköisyydellä) hävitä FPL-kaveriliigan. Pelaan silti. Elämä on riskejä täynnä.