Ihanat lakanat, parempi uni!

jersey.jpg

Muutama vuosi sitten koin yhdenlaisen valaistumisen: Nukkuminen on ihanaa.

Olen kyllä aina tykännyt nukkumisesta mutta jotenkin oivalsin, että koko tapahtumasta voi tehdä itselleen entistä mieluisamman. Tuona kesänä ostin itselleni uuden sängyn, uuden tuplaleveän peiton, uudet tyynyt, sekä kaksi settiä ylellisiä liinavaatteita.

Samalla reissulla huomasin, että nukkumiseen voi pistää rahaa euron jos toisenkin…..

Pari vuotta olen siis nukkunut onnellisena egyptiläisen puuvillan helliessä ihoani lähes joka ikinen yö. Kaksi lakanasettiä kiertää aina pesun kautta kaappiin ja uudestaan sänkyyn, enkä ole koskenutkaan vanhoihin lakanoihin, paitsi vieraspetejä pedatessani. Materiaali on napakkaa mutta pehmeää, ja peiton ollessa lämmin, on lakana silti mukavan viileä ihoa vasten. Kun muutan seuraavaan kotiini, aion ehdottomasti panostaa nimenomaan kaikkiin kodintekstiileihin. Nuo jutut ovat sellaista arjen luksusta, jota osaan arvostaa koko sydämestäni!

En ole kertaakaan katunut sitä n. 400€, jonka kulutin uuden sänkyni vuoraamiseen, ja koen että se raha on maksanut itsensä lukuisia kertoja takaisin makeina yöunina.

jersey3.jpg

Tänään kävin täydentämässä sairasvuoteen ruokavarastoja, ja haahuillessani hakemaan yhtä tiettyä käsitiskiainetta Stockmannin kodinhoitopuolelle, osui silmiini petollinen -20% kaikista Stockmann Casa -tekstiileistä.

Ensin haalin käsiini valkoisen egyptiläispuuvillaisen lakanasetin ja kävelin tyytyväisenä kohti kassaa, kunnes silmiini osui jotain vielä houkuttelevampaa.

Jersey-lakanat. Niin pehmeät, niin turvalliset, NIIN IHANAT! Nämä lakanat ovat käytännössä kuin sitä pehmeistä pehmeintä t-paitakangasta. Sitä turvallisen tuntuista ja halattavaa materiaalia, mihin tekee mieli kietoutua kun maailma murjoo ja kotona ei ole ketään joka halaisi. Mieti miltä tuntuu kömpiä ihanan viileässä makuuhuoneessa lämpimän ja ihoasi hellivän lakanasetin väliin. Aaahhhh… Mä ainakin mietin, ja lopputulos oli selvä.

Pohdin hetken jättäväni valkoiset lakanat odottamaan tulevaisuutta, sillä onhan taas kerran sulaa hulluutta pistää melkein 250€ lakanoihin, mutta sitten ”järjen ääni” takaraivossani muistutti siitä, miten tyytyväinen olin edelliseen lakanapariskuntaani. Kerran kirpaisu, josta nautin ihan käytännön tasolla ja päivittäin niin paljon. Sitäpaitsi, Casan liinavaatteet ovat osaston edullisimpia. En uskalla edes vilkaista luksusmerkkien lakanoiden hintoja, vaan uskottelen itselleni, että tein loistavan diilin.

Tervetuloa siis lakanakiertooni, jerseyt! Olette ensimmäinen, mutta ette varmastikaan viimeinen setti pehmeästä ja joustavasta puuvillasta kudottua unelmaa.

Arvatkaas muuten, kuinka paljon tekee mieli vaihtaa lakanat, vaikka vaihdoin ne edellisen kerran toissapäivänä? Aion kuitenkin sinnitellä, ja vaihtaa lakanat palkintona vasta, kun olen saanut kämpän taas kerran siivottua kunnolla, ja pyykkivuoren deletoitua. 

Huomenna on rauhallinen siivouspäivä, ja niin myös sunnuntaina! Onpa muuten hurjasti sitä valittelemaani aikaa, kun ei voi käydä treenaamassa. Pitää varoa, mitä toivoo ;)

 

jersey2.jpgLöytyykö teiltä laadukkaampia liinavaatteita, vai nukutteko edelleen lapsuudenkodista kärrätyissä Disney-lakanoissa?

hyvinvointi mieli liikunta
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.