Flunssan torjunnan top 2
Syksy on mitä ilmeisimmin saapunut maahamme. Niin ja päiväkoti on alkanut. On aika ryhtyä torjumaan flunssaa oikein kunnolla!
Mulla on tähän flunssan torjuntaan kaksi lähes patentoitua kikkaa, jotka jaan nyt hyvää hyvyyttäni teillekin, rakkaat lukijat. Molemmat perustuvat melko laajoihin empiirisiin tutkimuksiin.
Kikka numero 1
Thaimaalaisista ja muista etnisistä kaupoista voi löytää inkiväärijuomaa (Ginger tea tai Ginger drink). Pussi päivässä pitää flunssan tutkitusti loitolla! Kannattaa muuten tsekkailla eri kauppojen valikoimia. Oman kokemukseni mukaan thaimaalaiset suosivat sokerilla kyllästettyä juomaa. Alla olevan version löysin lahtelaisesta Furat elintarvikeliikkeestä (jota epäilen turkkilaisten tai sieltä päin olevien kaupaksi). Psst. Kaupasta löytyi myös kuivattuja ja suolattuja kikherneitä, nam!
Gold Kilin Natural Ginger. Yksi pussillinen isoon kuppiin kuumaa vettä ja avot. Ei ollut liian tujua edes 🙂
Kikka numero 2
Jos jostain syystä et ole tunnon tarkasti noudattanut kikka numero ykköstä ja flunssan orastavat oireet alkavat puskea päälle, voin kokemuksen kautta kertoa, että flunssan voi tässä vaiheessa vielä häätää. Arvatkaapa miten! (tässä kohtaa voit miettiä vähän) Urheilemalla. Kyllä. Kunnon hikirääkkitreeni vaan kehiin! Itse testasin tätä viimeksi eilen: töissä alkoi kurkku ja pää tuntua pikkasen kipeältä (+Pojalla on nuhaa ja yskää). Ei muuta kun kunnon crossfit-treeni illalla, ja tadaaa – flunssan oireet ovat kadonneet sen siliän tien! Tässä kohtaa pitää vaan olla tooooodella huolellinen: kipeänä ei tietenkään saa treenata.
Helpointa on siis toistaa kikkaa 1 läpi syksyn, talven ja kevään, mieluiten päivittäin, niin ei tarvi käyttää ollenkaan kikkaa 2. Inkiväärillä on muuten muitakin hyviä ominaisuuksia, miksi sitä kannattaa käyttää. Se nimittäin (jälleen kerran tutkitusti, mä ihan ite oon testannut) auttaa vatsakipuihin ja -vaivoihin! Heti kun on vatsassa vähän epämääräistä kipua, niin pussillinen ginger drinkiä kehiin ja kaikki on taas hyvin. Lisää inkivääristä voit lukea vaikka täältä.