Ensimmäinen kosketus crossfitiin

Kävin eilen ihka ensimmäistä kertaa crossfit-tyyppisellä tunnilla Lahden Gentailla (jossa siis käyn myös kuulaamassa ja kuntopotkunyrkkeilyssä). Tuo painonnostokurssi kun antoi mahdollisuuden crossfit-tunneille osallistumiseen, niin pitäähän sitä nyt näin jälkijunassa seurata muita ja muotia.

Tunti oli ”cross circuit kunto”, joka tosin ei edellytä painonnosto-osaamista. Ajattelin nyt kokeilla tuota, ennen kuin paukkaan ihan ihan oikealle crossfit-tunnille. Vaan eilisen perusteella on myönnettävä, että mun pitänee käydä tolla kunto-tunnilla ens alkuun… Oli aika rankkaa settiä! Ohjaaja oli suunnitellut 10 liikkeen ohjelman, jota tehtiin parin kanssa. Toistoja 1-9 ja 9-1, eli ensin kaveri tekee yhden, sitten mie, sitten kaveri tekee kaksi, sitten mie jne. Olin tunnin alussa huolissani, kun viimeisten liikkeiden joukossa oli leuanvetoa (en jaksa tehdä yhtäkään), mutta turhaan – ei me koskaan sinne asti edes ehditty! Päästiin mun parin kanssa 4. liikkeeseen, vaikka ähkittiin ihan tosissamme koko tunti.

Ja mä luulin, että mulla on hyvä kunto, kun treenailen kuitenkin noin 4-5 kertaa viikossa.. No, tästä on tie vain ylöspäin! Kieltämättä tuo tunti laittoi kihelmöimään ajatuksen, että vitsi mä vielä tuun ja mä näytän ja mä osaan, jaksan ja hemmetti vedän sen leuankin!!

hyvinvointi liikunta