Mitä sinä teet kesälomalla?
Kesäloma lähestyy nope hitaammin kuin koskaan. Viimeiset työpäivät matelevat. Töitä riittää, mutta tekijän motivaatio on jo kauan ollut kadoksissa. Pakko tehdä asiat valmiiksi. Mielessä pyörii kuitenkin jo kesäloma ja lomasuunnitelmat. Tai kun niitä ei ole!
Kysyin Mieheltä, mitä hän haluaa tehdä kesälomalla.
– Remonttia. Olla vaan kotona. Käydä pyöräilemässä ja torilla aamukahvilla.
Kysyin Pojalta, mitä hän haluaa tehdä kesälomalla.
– Mennä rannalle ja leikkiä.
– Rakentaa legoilla.
– Syödä jäätelöä.
– Käydä mökillä.
Kysyn itseltäni, mitä haluan tehdä lomalla.
– MÄ EN TIEDÄ!
– Ei riitä, että on vaan kotona, pitää päästä jonnekin. Ei, en tiedä minne ja millä rahalla, mutta pakko.
– En mä halua remontoida, sitä on tässä nyt puoli vuotta tehty. En mä halua istua kököttää täällä sisällä tekemässä jotain tylsää. Enkä ainakaan siivoa!
Osaan luetella asiat, joita en halua tehdä. En keksi mitään, mitä haluaisin tosi kovasti tehdä. Paitsi tietysti lähteä johonkin reissuun, mutta siinäkin on vaan miljoona ongelmaa:
– Rahat ei riitä mihin tahansa reissuun.
– Kaupunkilomalla ei ole Pojalle mitään tekemistä.
– Rantalomalla ei ole Miehelle mitään tekemistä.
– Halpa turistirysä ei tarjoa kaipaamiani kulttuurielämyksiä. Sitä paitsi hinnat nousee koko ajan, ja kohta ainoa vaihtoehto on joku megamegaturisti-täällä-ei-asu-yhtään-paikallista-Sunny Beach.
– Kuumissa etelän kohteissa 95% mahdollisuus turistiripuleissoniin tai Dubain uusintaan.
Miten voi ihmisellä olla näin vaikeeta, kun alkamassa on KESÄLOMA. Vuoden odotetuin kohokohta. Ettei vaan olis nyt asetettu liikaa odotuksia. Miks mä en voi odottaa yhtä yksinkertaisia asioita lomalta, kun noi kaks muuta, jotka on ihan tyytyväisiä kotona jäätelöt kädessä ja osaa nauttia siitä, että saa vain olla.
Kertokaa, mitä te teette lomalla?