Netflix-suositus: Russell Peters
Hillittömän hauska. Ihan ihan oikeasti. Mä en yleensä suosittele mitään. Nyt suosittelen: katsokaapa ihmiset Netflixistä stand up -komiikko Russell Petersiä. Tyyppi on ihan törkeän hauska!!
Mä aina silloin tällöin iltaisin katselen Netflixistä amerikkalaisia stand up -koomikkoja, mutta Russell Peters painii ihan omassa sarjassa noihin muihin verrattuna.
Ensinnäkin tyyppi on intialainen. (Kanadassa syntynyt intialainen, joka asuu Yhdysvalloissa. Russells on luonnollisesti erittäin hyvä imitoimaan intialaista aksenttia ja vitsailee paljon intialaisten kustannuksella. En tiedä, miksi intialaiset on niin koomisia?? :D)
Kuten myös kaikkien muidenkin kansallisuuksien, rotujen ja kielien kustannuksella. Tyyppi on selvästi perehtynyt aiheeseen. Ja huomiot ovat oikeasti nokkelia ja hauskoja!
Peters on jatkuvassa vuorovaikutuksessa yleisönsä kanssa (ihan käsittämättömän kokoisten yleisöjen!) ja keksii vitsejä ja hauskoja juttuja, pilkkaa ja heittää ihan käsittämätöntä läppää yleisöstä.
Russell Peters
Suomen Netflixistä löytyy tällä hetkellä kolme Petersin keikkaa (+ joku joulujuttu, sitä en ole vielä katsonutkaan), mutta toivottavasti niitä tulee vielä lisää.. Okei, jutut pyörivät aika paljon kieli-kansallisuus-rotu-vitsien (ja vähän alapäähuumorin) ympärillä, niin ei noita kolmea keikkaa kannata ehkä katsoa ihan putkeen (kuten minä) :) Mutta luultavasti jos katsot yhden, niin sun on pakko katsoa ne muutkin :D
Vähänkö olis siistii päästä joskus katsomaan tällasta livenä!! Mitäköhän Peters heittäis pohjoismaalaisesta, niistä ei ollut ollenkaan vitsejä noissa seteissä :)