ABCDE ja pari kaveria
A. Aamut. Ei sitten yhtään mun juttu. Tai on, jos saan pistä silmät kiinni ja nukkua vähän lisää. Nyt sitten jos joku tulee viisastelemaan että ”tsihhhhiiiii, oota vaan ku lapset herättää sut aamulla” niin suutun.
B. Banaanijuge ja nakit, lyömätön yhdistelmä.
C. D. Olisi vintillä pari laatikollista näitä, en oo keksinyt haluanko säilöä vai mitä niille pitäisi edes tehdä.
E. En oikeesti keksi mitään tähän. Mutta katsokaa, nätti kuva:
F. Faarao. Yritettiin kerran jossain lautapelissä (en muista missä mutta siinä aina arvottiin kirjain ja sitten piti keksiä mahdollisimman monta esim. Fllä alkavaa tiettyä asiaa) sanoa että faarao on äffällä alkava ammatti, mutta ei mennyt läpi.
G. Garkki. Irtogarkki erityisesti.
H. Hapankorput. Voisin elää hapankorpuilla. Ehdottomasti parasta kun saa lasin kaakaota, hapankorppuja ja voi lukea samalla Daltonin veljeksistä ja Lucky Lukesta.
I. IRC. Kaverit tekstipohjaisina, miten ihanaa eikä yhtään turhia kuvia.
J. Jäätelö. Kaikki käy, mutta lakritsijätski on parasta.
K. Kakkubuffet. En mee enää toiste, tuli niin paha olo.
L. Luistimet. En malta oottaa että pääsen taas jäälle. Ehkä jo syksyllä?
M. Mökki. Vietän siellä ihan liian vähän aikaa ottaen huomioon kuinka rauhoittava paikka se on.
N. Naantali. Se paikka mikä vaan on koti.
O. Oma rauha. Tarviin tätä aika säännöllisesti, menee hermot jos yhtään ei saa olla yksin ja muut vaan meuhkaa.
P. Perhe. Aika kliseistä ja keski-ikäistä, mutta mulla on nyt se perhe mistä oikeasti haaveilin tosi pitkään. Toivottavasti perhekoko kasvaa sillä kahdella ilman ongelmia, ja että kaikki ylipäätään sujuu hyvin.
R. Rikosromaanit. Eli dekkarit. Voisin lukee ties kuinka monta. Agatha Christien opukset oon lukenut jokaisen vähintään kahdesti.
S. Speksi. Erityisesti NääsPEksi ja DIspeksi. Paljon hauskoja muistoja, toivottavasti monia uusiakin muistoja vielä näiden tyyppien kanssa saadaan kehiteltyä. Vaikka sitten risteilynkaatoristeilyllä.
T. Tiikerit. Tiesittekö, että jos tiikeriltä ajelee turkin niin ne raidat on sen nahassa?
U. Ukkonen on edelleen mun kammotuksen aiheeni numero yksi. Tai kaksi, käärmeet menee ehkä ykköseksi.
V. Vanukkaat. Arvatkaa tekeekö mieli Jacky-makupalaa nyt?
Å. Åbo. Erityisesti Turun murre, lähellä sydäntä. Huolimatta siitä että kaikki epäturkua puhuvat kokevat oikeudeksiin huomautella että puhutpa rumasti tai puhutpa väärin, niin on se vaan hieno murre.
Ä. Äiti. Mun äiti on huippu, sen äiti on huippu ja toivon että mustakin tulis huippu siinä hommassa.
Ö. Öhöhöh, nauran monesti kun kukaan ei kuule.